Virus bronzavosti paradajza (Tomato spotted wilt virus) se održava
u brojnim domaćinima i prezimelim zaraženim tripsima.
Mogu ga preneti tripsi (Trips tabaci, Frankliniella schultzei, F.occidentalis, F.fusca) na parazitski način. Potrebna je ishrana od najmanje 10 minuta na zaraženoj biljci da bi trips usvojio virus. Najveća infektivnost zaraženog tripsa je 23 dana od unošenja u organizam. Tripsi ostaju zaraženi ceo život.
Početni simptomi na paradajzu su u vidu prstenastih pega na mladom lišću. Kod obolelog lišća zadebljavaju nervi i dolazi do uvijanja lista. Na naličju zaraženog lišća javlja se bronzana boja i dolazi do širenja od osnove liske na dalje. Ovako zaraženo lišće nekrotira.
Simptomi nekroze se javljaju i na stablu.
Zaraženi plodovi imaju simptome u obliku polja žućkaste boje, ređe bele i oivičena su koncentričnim krugovima. Ovakvi plodovi nemaju upotrebnu vrednost.
Virus bronzavosti paradajza ima veliki broj domaćina iz familija Solanaceae, Compositae, Polygonaceae, Papilionaceae, Ranunculaceae i druge. Najviše su osetljive biljke paradajz, paprika, plavi paradajz, pasulj, grašak, duvan.
Suzbijanje se vrši kombinovanvanjem raznih mera.
Najznačajnija mera je proizvodnja zdravog rasada.
Pošto se prenosi tripsima, potrebna je zaštita od tripsa. Sa primenom insekticida treba početi kada je rasad veličine 5-8 cm, a u polju posle rasađivanja. Treba izvršiti tretiranje kada se primete tripsi i uništavati i korove zbog mogućnosti preživljavanja tripsa na ovim biljkama.
Ljiljana Jeremić, dipl. inž. savetodavac za zaštitu bilja
Foto: psss.rs