U ovoj fazi vegetacije najznačajnije su mere zaštite od insekata
Zaštita uljane repice od repičinog sjajnika
Odrasle jedinke buše cvetne pupoljke i izjedaju ih iznutra da bi došle do polena kojim se hrane. Oštećeni cvetni pupoljci se većinom ne otvaraju, suše se i otpadaju. Sa otvaranjem pupoljaka umanjuje se štetnost repičinog sjajnika jer mu je otvoren put do polena i nema potrebu za izgrizanjem pupoljaka.
Uljane repice se nalaze u fazama kada postoji rizik od nastanka šteta.
Preporuka zaštitara bilja PSSS je pregled useva u najtoplijem delu dana i utvrđivanje prisustva sjajnika.
Ukoliko se utvrdi prisustvo 0,8 sjajnika po cvasti u fazi početka obrazovanja pupoljaka na terminalnim cvastima ili 1-1,5 sjajnik u fazi kada su pupoljci još nediferencirani i zbijeni u cvasti, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida:
Fastac 10 EC 0,1 l/ha, Talstar 10 EC, Fobos EC, Bifenicus 0,15 l/ha, Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux 0,2-0,3 l/ha, Durbin EW 0,3-0,6 l/ha, Karate Zeon 0,25-0,35 l/ha, Grom 0,25 l/ha i dr.
Prilikom zaštite uljane repice od repičinog sjajnika potrebno je preduzeti sve mere u cilju zaštite pčela i drugih oprašivača:
- U toku cvetanja zabranjena je primena insekticida!
- Primena insekticida mora biti u skladu sa uputstvom navedenim na etiketi (treba slediti preporuke koje ukazuju na smanjenje opasnosti za pčele i druge oprašivače)
- Tretmane treba vršiti u jutarnjim ili večernjim satima, kada je smanjena aktivnost pčela
- Hemijske mere zaštite treba sprovoditi kada je vetar male brzine kako bi se sprečilo zanošenje na susedne useve ili korove koji cvetaju
- Insekticide ne treba primenjivati ukoliko se prognoziraju niske temperature ili rosa jer u takvim uslovima ostaci pesticida ostaju toksični za pčele duži vremenski period
- Pre primene insekticida treba obavestiti pčelare jer se može desiti da se u blizini parcele koja se tretira a koja nije u fazama cvetanja nalaze košnice i drugi usevi koji cvetaju (kontakti društva i udruženja pčelara)