Siva trulež suncokreta (Botrytis sp.) se javlja u skoro svim područjima proizvodnje suncokreta. Međutim, veće štete pričinjava samo u umerenim i vlažnim područjima. Može se javiti na suncokretu od klijanja semena do žetve.
Foto:www.psss.rs
Zaraženo seme, u uslovima prohodnog i vlažnog vremena, truli i propada. Oboljenje može da se javlja i na stablu, na listu i na lisnim drškama suncokreta. Zaraženi delovi dobijaju svetlomrku boju sa sivom praškastom navlakom od konidiofora i konidija gljive. Simptomi sive truleži se najčešće javljaju na glavicama suncokreta.
Prvi simptomi oboljenja uočavaju se sa donje strane glavice gde nastaju svetlo-mrke udubljene pege, koje se postepeno povećavaju, zahvatajući veće površine tkiva.
Mere zaštite: Obzirom da je fakultativni parazit, inokulum u zemljištu se može smanjiti višegodišnjim plodoredom, suzbijanjem korova, uništavanjem zaraženih biljnih ostataka (zaoaravanjem ili spaljivanjem), i slično.
Foijarna primena fungicida (botriticida) na bazi vinklozolina, prosimidona, iprodiona i sličnih u vreme suncokreta, takođe može da smanji zarazu. Ova mera se naročito preporučuje kod semenske proizvodnje suncokreta.
Primena fungicida: jedan do tri tretmana, zavisno od meteoroloških uslova, počev od faze butonizacije, na 10 do 20 dana.
Autor: mr Eleonora Onć Jovanović