Siva repina pipa je štetočina šećerne repe, koja svake godine u većoj ili manjoj meri oštećuje useve šećerne repe. Veći deo populacije insekata prezimljava u
zemljištu na dubini od 20-35 cm u stadijumu imaga na starim repištima. Tokom godine razvija jednu generaciju.
Kritičan period u razvoju biljaka je od klijanja i nicanja do obrazovanja 2-3 para stalnih listova. Ukoliko je vreme suvo i toplo, za nekoliko dana može da uništi čitave komplekse. Repina pipa glavne štete pričinjava u stadijumu imaga. Pošto su insekti nakon prezimljavanja polno nezreli, da bi polno sazreli, dopunski se hrane mladim biljkama šećerne repe, kada i pričinjavaju najveće štete.
Odrasli se pojavljuju na površini, kada na dubini od 5 cm temperatura zemljišta dostigne 6-10ºC.
Sa mesta prezimljavanja raseljavaju se prvo kretanjem po zemlji, a kasnije kada temperatura pređe 19,5ºC putem leta. Većem razvoju štetočina i većim štetama doprinosi suvo i toplo vreme u periodu april-maj.
Da bi se izbegli rani gubici useva, neophodno je voditi knjigu istorije parcela, kako bi se na osnovu pozicije starog repišta mogle izvoditi neke od mera zaštite kao što su prostorna izolacija (najmanje 1-3 km), setva lovnih pojaseva (gusto posejana repa na ivičnim delovima novog rešipšta gde se graniči sa starim repištem) ili kopanje lovnih zaštitnih kanala.
Svakodnevnim prisustvom na parcelama pod šećernom repomu vreme nicanja repe u najtoplijem delu dana, potrebno je vizuelnim pregledom konstatovati brojnost imaga. Ukoliko je brojnost na novim repištima veća od 0,1-0,3 imaga/m² ili 1.000-3.000 imaga/ha, potrebno je izvršiti hemijski tretman nekim od preparata: Nurelle-D, Konzul (a.m. hlorpirifos+cipermetrin) u količini 1,5-2 l/ha, Lebaycid EC 50 (a.m. fention) u količini 1,5-2 l/ha, Fenitrotion 50 EC (a.m. fenitrotion) u količini 1,5 l/ha, Pyrinex 25 SC (a.m. hlorpirifos) u količini 1,8-2 l/ha.
Tekst i fotografija: Senka Mišković, dipl. inž.
PSS Sremska Mitrovica