Siva pegavost lista kukuruza ispoljava simptome u vidu dugih, eliptičnih tamnih pega na listu kukuruza koje se pružaju duž lisne nervature.
U okviru pega, hlorofil nestaje, javlja se nekroza pa usled toga centralni deo pege dobija sivo-tamnu boju. Pege se prvo javljaju na donjem lišću nakon čega prelaze i na gornje spratove biljke tako da na kraju svo lišće nekrotira i suši se (biljke izgledaju kao da su oštećene mrazom).
Simptomi mogu da se jave na komušini, ali klip i zrno ne bivaju zaraženi ovom gljivom. Gljiva prezimi u vidu micelije i konidija na površini zaraženog lišća i s proleća, u uslovima toplog i vlažnog vremena, konidije se raznose vetrom na velika rastojanja, a kišne kapi lokalno na donje lišće biljaka gde prodiru u list. Za infekciju je potrebno da se kap vode održi na listu od 6-18 sati na temperaturi od 18-27°C. Simptomi se ispoljavaju 7-12 dana posle ostvarene infekcije.
Glavni način borbe protiv ove gljive je gajenje otpornih hibrida (Ht gen). U slučaju potrebe, zaštita se može obaviti fungicidima iz grupe stobilurina i triazola, kada dođe do pojave prvih simptoma na listu.
Pored kukuruza H. turcicum napada i gajeni i divlji sirak kao i sudansku travu.
Autor: Dragana Šunderić, dipl. inž. zaštite bilja
psss.rs