Obilaskom parcela poljoprivrednih proizvođača uočeno je prisustvo rutave bube (Tropinota hirta) na voćnim vrstama i uljanoj repici.
Rutava buba se javlja širom Evrope. Veličine je do 10 mm, crne boje sa malim belim šarama na krilima, a celo telo je pokriveno gustim dlačicama.
Javlja se u rano proleće, nekada čak i od polovine marta. Kada se pojavi prvo napada cvetove korova, a posebno maslačka, pa se zbog toga ne preporučuje uklanjanje ovog korova iz voćnjaka. Hrani se velikim brojem biljnih vrsta. Imago rutave bube je dobar letač i najaktivniji je u najtoplijem delu dana u periodu od 10 do 16 časova.
Štete: oštećuje tučak i prašnike cvetova gajenih biljaka, pa ne dolazi do zametanja plodova.
Ima jednogodišnji ciklus razvića. Prezimljava u stadijumu novoformiranog imaga (odraslog insekta) u zemljistu. Ženka polaže jaja u maju-junu u zemljište, na dubini od 5 cm. Položi 20-30 jaja. Larva je grčica. Živi u zemljištu i hrani se organskim materijama u raspadanju. Imago (odrastao insekt) se javlja u avgustu, ali miruje do narednog proleća.
Suzbijanje:
- mehaničko izlovljavanje: rutava buba dobro reaguje na plavu i belu boju. Zbog toga, u voćnjacima, treba postaviti lovne klopke, tj. činije (posude) bele i plave boje napunjene do pola vodom (dave se u vodi) i u te posude dodati negro bombone ili neki voćni sirup. Ove klopke postaviti na zemlju ili u krošnju drveta. Obratiti pažnju da se klopke naročito dobro postave oko parcele, da bi se rutave bube koje doleću sa strane zadržale na rubovima. Sadržaj u lovnim posudama redovno menjati.
- za hemijsko suzbijanje rutave bube registrovan je insekticid: Mavrik-EW (tau-fluvalinat): 0,3 l/ha
Hemijski tretman koristiti samo pri veoma jakom napadu. Radi zaštite pčela tretman obavezno obaviti u večernjim časovima i prethodno obavestiti pčelare.
Autor: Stojan Jevremović, savetodavac
PSS Institut Tamiš doo