Repelenti su prirodna ili sintetička jedinjenja koja odbijaju insekte. To znači da ova jedinjenja ne ubijaju insekte već svojim delovanjem sprečavaju kontakt
insekata sa čovekom, životinjama, biljkama ili drugim materijalom koji napadaju insekti (tekstil, brašno i sl.).
Jedno od najstarijih sredstava koje je korišćeno za rasterivanje insekata bila je vatra koja u toku gorenja oslobađa dim u kome se nalazi mala količina sumpora i drugih gasova koji deluju repelentno za određene insekte. Tako su, recimo Rimljani koristili konoplju i koru od nara za rasterivanje komaraca.
Repelenti su lako isparljiva jedinjenja i na insekte deluju svojim parama. Pare maskiraju druge mirise koji inače privlače insekte.
Prirodni repelenti
Još od davnina bilo je poznato da različiti ekstrakti iz biljaka poseduju repelentno delovanje. U početku usitnjen prah, a kasnije ekstrakti iz biljaka dugo su upotrebljavani u repelentne svrhe. Mnogi od tih ekstakata iz biljaka se i danas upotrebljavaju za odbijanje insekata.
Za odbranu od komaraca najpoznatija su prirodna etarska ulja iz citrusa, karanfilića, cimeta, timijana i drugih biljaka. Slično delovanje ispoljava i ulje lavandule, bergamotovo ulje, muskatovo ulje, eugenol ulje i dr. Za odbranu od drugih vrsta insekata korišćeni su ekstrakti iz ruža, cveta buhača, melise, đipovine i drugih biljaka. Ove biljke sadrže geranitol, borneol, terpene i druga jedinjenja.
Repelentna svojstva imaju i neka druga jedinjenja u izvesnim vrstama insekata. To su razni sekreti iz insekata koji sadrže estre, aldehide, organske kiseline, i druga jedinjenja koja im služe kao odbrana od prirodnih neprijatelja.
Sintetski repelenti
Sintetizovani repelenti imaju određene prednosti u odnosu na prirodne, a ogledaju se u većoj efikasnosti i dugotrajnijim delovanjem. Danas se ova jedinjenja ili njihove smeše koriste u veterinarstvu za zaštitu domaćih životinja od krpelja i grinja.
Autor: Božanić Monika, dipl. inž. polj.
psss.rs