Претрага
Претрага

Poleganje rasada, palež klijanaca, trulež semena – Pythium spp.

Poleganje rasada je veoma značajno oboljenje u rasadničkoj proizvodnji naročito u zaštićenom prostoru gde mikroklimatski uslovi doprinose češćoj pojavi ovog oboljenja. Uspešna proizvodnja povrća u...

rasad
Galenika

Poleganje rasada je veoma značajno oboljenje u rasadničkoj proizvodnji naročito u zaštićenom prostoru gde mikroklimatski uslovi doprinose češćoj pojavi

rasad

ovog oboljenja.

Uspešna proizvodnja povrća u zatvorenom prostoru (staklenici, plastenici i tople leje) ne može se zamisliti bez kvalitetnog semena, odgovarajuće agrotehnike i adekvatne zaštite.

Da bismo sprečili pojavu poleganja rasada potrebno je prvo onemogućiti pojavu gljiva prouzrokovača, zatim obezbediti uslove za brzo klijanje i porast biljaka i treće obezbediti uslove koji su nepovoljni za razvoj gljiva prouzrokovača poleganja rasada.

Ispoljavanje simptoma zavisi od starosti zaražene biljke. Inficirano seme ne klija, truli i raspada se, ali u našim uslovima do toga relativno ređe dolazi.

Početne zaraze su u vidu vodenastih pega. Do infekcije izniklih biljaka dolazi od korena ili stabla ispod površine zemljišta. Zahvaćeni deo stabla je tanji od zdravog dela što dovodi do slabljenja mehaničke moći i biljka ubrzo poleže. Iz obolelih biljčica zaraza se širi na zdrave, pa za nekoliko dana može biti zahvaćen ceo rasadnik ili topla leja.

1326801876 28 FT0 pumpkin-pythium-root-rot-2l

Suzbijanje: U poslednje vreme primenjuje se biološka mera borbe za zaštitu semena od Pythium spp. Koriste se gljive antagonisti: Trichoderma spp. Penicillium oxalicum ili Glioclodium virens, ili bakterija Pseudomonas fluorescens.

Od agrotehničkih mera korisno je vršiti: drenažu zemljišta, izbegavati teška zemljišta, vršiti provetravanje rasadnika, sađenje biljaka obaviti kada je temperature povoljna za njihov brz porast. Izbegavati preterano đubrenje azotom. Koristiti plodored jer se tako smanjuje populacija parazita. Mesta gde se bolest pojavila treba isprskasti rastvorom preparata  na bazi tebukonazola ili azoksistrobina. Od preventivnih hemijskih mera preporučuje se zalivanje rastvorom fungicida na bazi PROPAMOKARB-HIDROHLORIDA, PROPAMOKARB-FOSETILATA, neposredno nakon setve, nakon nicanja, a posle obrazovanja drugog pravog lista, posle rasađivanja. U sličaju pojave bolesti poleganja, prskanja treba izvesti odmah nakon primećanih prvih obolelih biljaka.  

Autor: Branko Galović, dipl. inž. zaštite bilja

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još