U proizvodnji salate, posebno u toku jesenjih i zimskih uslova kada je velika relativna vlažnost a temperatura od 0-21°C, dolazi do masovne pojave plamenjače. Optimalna je 10°C, što je obično u plastenicima.
Konidije se raznose vetrom i kišnim kapima.
U toku kasne jeseni i zime, potrebna vlažnost se formira između zemlje i donjih listova gde se pojavljuju i prvi simptomi infekcije. Preventivna zaštita se mora redovno sprovoditi. Ako dođe do pojave simptoma, proizvodnja se može održati samo sa velikim i čestim brojem tretiranja specifičnim hromicidima (Antracol i ciazofamid). Oni su pokazali bolju efikasnost od sistemika kao što su metalsil+mancozeb i propamokarb-hidrohlorid+mankozeb.
Kod useva u uslovima visoke relativne vlažnosti gde se javljaju plamenjače nema organske proizvodnje.
Plamenjača luka se razvija u vreme hladnog i vlažnog vremena. Plamenjača se prvo pojavljuje na starijem lišću gde je prisutna rosa. P.destructor se može pojaviti na lišću kod semenskog luka na cvetu, semenu i na glavicama. Početni simptomi bolesti se pojavljuju kada su temperature ispod 22°C u prisustvu kiša i relativne vlažnosti 95%.
Ciklus razvića podrazumeva latentni (skriveni) period od 9-16 dana, a sporulacija je 1-2 dana. Ako nastupi suvo vreme i temperature veće od 24°C razviće parazita se zaustavlja, a nastavlja se po pojavi novih povoljnih uslova.
Da bi se izbegla pojava plamenjače treba zalivati površinski a za setvu koristiti zdrav materijal. Pri hemijskom suzbijanju treba voditi računa o voštanoj prevlaci lisnih pera i o prirastu lišća koje treba žaštiti.
Autor: Nada Baćanović
psss.rs