Претрага
Претрага

Oprez! Azijska voćna mušica Drosophila suzukii u voćnjacima i vinogradima

Voćari i vinogradari da obrate pažnju na eventualnu pojavu azijske voćne mušice (Drosophila suzukii) u voćnjacima i vinogradima. Na više lokaliteta u Srbiji (Zrenjanin, Kikinda,...

Galenika

Voćari i vinogradari da obrate pažnju na eventualnu pojavu azijske voćne mušice (Drosophila suzukii) u voćnjacima i vinogradima.

Na više lokaliteta u Srbiji (Zrenjanin, Kikinda, Vrbas, Kruševac, Jagodina, Smederevo, Požarevac, Pirot, Leskovac, Niš, Sombor, Novi Sad, Ruma…) u voćnjacima i vinogradima registrovano je prisustvo azijske voćne mušice, upozorili su zaštitari bilja Prognozno-izveštajne službe (PIS).

Polifagna i invazivna azijska voćna mušica

Azijska voćna mušica Drosophila suzukii je polifagna i invazivna štetočina koja napada širok spektar voćnih vrsta i napada plodove u fazi zrenja. Može da pričini jako velike štete na svim voćnim vrstama koje imaju tanku pokožicu ploda i to na: jagodi, malini, kupini, trešnji, višnji, breskvi, kajsiji, šljivi, smokvi i plodovima vinove loze.

Ekonomski značaj ove štetočine je veliki, jer ova voćna mušica napada plodove u fazi zrenja. Veliki napad naročito se registruje u zasadima koji su napušteni i u kojima nije obavljena berba.

Mužjak i ženka Azijske voćne mušice
Mužjak i ženka azijske voćne mušice
„Azijska voćna mušica je nova štetočina kod nas. Pojavila se prošle godine, a u Evropi je prvi put registrovana pre sedam godina. Širi se munjevitom brzinom i u ovoj godini se premnožila. Napada zdrave plodove, jer ženka sa izrazito čvrstom testerastom legalicom lako zaseca pokožicu ploda i unutra ubacuje jaja. Embrionalni razvoj traje od par sati do 3 dana, nakon čega se larve  hrane unutar plodova, koji brzo propadaju i trule. Ima 15 generacija godišnje i larve su vrlo agresivne. Kako u našoj zemlji nema registrovanih preparata za njeno suzbijanje najvažnije je sprovesti mere higijene i uraditi izlovljavanje lovnim klopkama“, kaže za poljosfera.rs Snežana Parađenović iz Prognozno-izveštajne službe.

Kako napraviti lovnu klopku za azijsku voćnu mušicu?

Lovna klopka u vinogradu
Lovna klopka u vinogradu

U klopku, koja se može napraviti i kod kuće od plastične flaše, postavi se smeša od 150 mililitara crvenog vina, 150 mililitara jabukovog sirćeta i nekoliko kapi deterdženta za sudove. Na vrhu se izbuše rupice u koje će ući mušice. Klopke se menjaju na svakih nedelju dana. Ukoliko je moguće, treba ih postaviti visoko u krošnju drveta. Preporuka je da se zreli plodovi beru svakodnevno, a truli uklanjaju iz zasada.

Mere za kontrolu populacije voćne mušice

U cilju kontrole populacije ove štetočine proizvođačima bobičastog i koštičavog voća i vinove loze iz PIS-a preporučuju sledeće mere: 

– Masovno izlovljavanje odraslih jedinki postavljanjem velikog broja klopki (plastične flaše sa izbušenim rupicama u koje se sipa mešavina crnog vina (1,5 dl), jabukovog sirćeta (1,5 dl) i nekoliko kapi deterdženta)

– Skraćivanje intervala berbe, u cilju što bržeg sklanjanja plodova sa parcele

– Obavezno uklanjanje i spaljivanje zaraženih i trulih plodova, kao i higijena ivica parcela (okolno divlje bilje može biti domaćin ovoj štetočini i predstavlja mesto njenog umnožavanja)

– Kontrola ambalaže i druge opreme za berbu zbog mogućnosti širenja na veće udaljenosti transportom. 

Iz Prognozno-izveštajne službe upozoravaju da je vrlo važno da se raspoložive mere kontrole sprovedu na području celog regiona. U protivnom, ne mogu se očekivati zadovoljavajući rezultati.

Fotografije: www.pisvojvodina.com

 

 

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno