Претрага
Претрага

Kukuruzni plamenac – Zaštititi kukuruz registrovanim insekticidima

Kukuruzni plamenac. Najugroženiji su usevi kukuruza šećerca i semenskog kukuruza. Usevi kukuruza se, u zavisnosti od roka setve, nalaze u fazi razvoja listova, od 6...

Galenika

Kukuruzni plamenac. Najugroženiji su usevi kukuruza šećerca i semenskog kukuruza.

Usevi kukuruza se, u zavisnosti od roka setve, nalaze u fazi razvoja listova, od 6 do 9 i više razvijenih listova.

Vizuelnim pregledom biljaka kukuruza, na naličju listova je registrovano prisustvo jajnih legala kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) u različitim embrionalnim fazama razvoja, saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.

U toku je polaganje jaja prve generacije kukuruznog plamenca, a početak piljenja larvi se prema prognoziranim temperaturama očekuje u narednih 3-5 dana, u zavisnosti od regiona.

  • Najugroženiji su usevi kukuruza šećerca i semenskog kukuruza gde je preporuka da se hemijske mere zaštite sprovedu ukoliko se na 5% biljaka registruju jajna legla i na početku piljenja larvi.
  • Prag štetnosti kod merkantilnog kukuruza je 10% biljaka sa položenim jajnim leglima i početak piljenja larvi (proizvođači merkantilnog kukuruza treba da imaju u vidu da se prinosi uvećavaju za oko 5% ukoliko se sprovedu mere zaštite za suzbijanje prve generacije kukuruznog plamenca).

Zaštita kukuruza

Za suzbijanje kukuruznog plamenca preporuka PIS-a je primena nekog od sledećih registrovanih insekticida:

Coragen 20 SC (hloantraniliprol) 0,1 – 0,15 l/ha ili

Ampligo 150 ZC (hlorantranilprol + lambda cihalotrin) 0,2 – 0,25 l/ha ili dr.

Kukuruzni plamenac

Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis) je dobro poznata štetočina koja napada više biljnih vrsta, ali su joj glavne biljke hraniteljke kukuruz i paprika na kojima pravi veliku štetu na rodu.

Iako se manje-više zna, ipak treba podsetiti poljoprivrednike da je upravo sada vreme kada ovaj insekt “radi”.

To je pre svega noćni leptir iz porodice crambidae, koji ne oštećuje biljku, nego njegova larva, odnosno gusenica.

Larva se hrani listom i kasnije se ubušuje u samo stablo i kada se list razvije iza njega ostaje kružna rupa na listu. To je prvi znak na osnovu kojeg možemo da vidimo da je kukuruz napadnut, ali tada je već kasno za tretiranje, jer su gusenice već napravile veliku štetu.

Maksimum leta prve generacije je bio u periodu početka juna meseca, ali u julu počinje rad druge generacije kada je kukuruz u poodmaklom stanju rasta i kada zaštitu nije baš lako uraditi. Monitoring polaganja jaja i piljenja gusenica kukuruznog plamenca se obavlja pregledom. Kukuruzni plamenac se prati uz pomoć svetlosne lampe.

Za uspešno suzbijanje kukuruznog plamenca je najbolje posavetovati se sa stručnjacima.

Foto: PIS

OVDE pročitajte i ostale preporuke za zaštitu bilja

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno