Stručnjaci za zaštitu bilja podsećaju ratare da obrate pažnju na pojavu kukuruznog plamenca u usevima kukuruza i reaguju na adekvatan način registrovanim insekticidima.
Kukuruzni plamenac je leptir koji pravi štetu u kukuruzištima, ali i u povrtnjacima. Pre dve godine napad ovog insekta bio je značajan.
Zaštitari bilja podsećaju proizvođače kukuruza da obavezno obiđu svoje parcele i pregledaju biljke.
Snežana Parađenović iz Prognozno-izveštajne službe kaže za Poljosferu, da suzbijanjem prve generacije, pored kontrole šteta na stabljici, smanjujemo i potencijal brojnosti imaga druge generacije koja je opasnija jer pravi direktnu štetu na generativnim organima kukuruza, klipu i metlici. Prva generacija završava ceo ciklus u stabljici kukuruza. Nakon stadijuma lutke, iz stabljike, izleću imaga druge generacije.
„Na terenu srednjeg Banata pojavu druge generacije možemo očekivati u prvoj, eventualno drugoj dekadi jula. Indirektna šteta od kukuruznog plamenca je pojava parazita i saprofita na klipu kukuruza, što za posledicu ima smanjenje kvaliteta zrna i prinosa. Zato je neophodno delovati hemijskim preparatima i smanjiti brojnost kukuruznog plamenca. Trenutno, prisustvo gusenica registrujemo na osnovu rupica koje su nastale nakon ubušenja i sekreta koji ostaje“, kaže Parađenović.
I na parcelama u drugim delovima Banata registrovan je plamenac. Postoje parcele na kojima je više od 20 ili 30 odsto kukuruza već ubušeno larvom ove štetočine, potvrdio je za Televiziju Pančevo Mileta Stanković, stručni saradnik „Agrosa“. On podseća da brojnost ove štetočine u drugoj generaciji može biti i do 25 puta veća nego što je sada.
Proizvođači treba da obiđu svoje parcele i detektuju prisustvo ovakvih simptoma. Razdvajanjem listova kukuruza mogu uočiti brojnost već ubušenih larvi različitih stadijuma.
Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis)
Kukuruzni plamenac glavne štete pričinjava u stadijumu larve (gusenice) na nadzemnim delovima biljke domaćina. Prvo se hrane mladim lišćem, gde i polažu jaja, pa se onda uvlače u pazuh lista (kad se list razmota, vide se rupice), prave štetu i na metlici, dršci klipa koja se lomi, ubušuju se u stabljiku, gde često ostaju da prezime, a ostale daju drugu generaciju. Gusenice druge generacije oštećuju klipove, hrane se zrnom, buše stabljiku koja se lomi i pada, te su one štetnije od prve generacije.
Odrasla gusenica prezimi u kukuruzovini. Dobro podnosi niske temperature. Leptiri mogu da prelete veće udaljenosti. Ženke jaja polažu na naličju lista, u grupama oko glavnog nerva.
Suzbijanje i smanjenje brojnosti insekata vrši se agrotehničkim, mehaničkim, hemijskim merama, kao i gajenjem otpornih hibrida.