Претрага
Претрага

Jaja kukuruznog plamenca na listovima kukuruza, a na klasu pšenice vaši

Vizuelnim pregledom useva kukuruza na više lokacija registrovana su sveže položena jajna legla kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis), kao i legla stara nekoliko dana, objavljeno je...

jaja kukuruznog plamenca Foto PIS
Galenika

Vizuelnim pregledom useva kukuruza na više lokacija registrovana su sveže položena jajna legla kukuruznog plamenca

jaja kukuruznog plamenca Foto PIS

(Ostrinia nubilalis), kao i legla stara nekoliko dana, objavljeno je na portalu Prognozno-izveštajne službe.

Zahlađenje u prethodnom periodu je uticalo na smanjenu aktivnost ove štetočine. Sa daljim porastom temperature doći će do intenziviranja leta imaga i polaganja jaja.

Insekticidni tretman se u ovom momentu ne preporučuje, s obzirom da je ovo sam početak polaganja jaja.

Proizvođačima se preporučuje redovan obilazak useva i pregled na prisustvo jajnih legala.

Regionalni centri službe nastavljaju da prate dinamiku leta i razviće ove štetočine kako bi na vreme poljoprivrednim proizvođačima dali nalog za tretiranje.

U usevima ozimih pšenica, koje se nalaze u fazi rane mlečne zrelosti registrovane su vaši, koje ishranom na klasu mogu značajno oštetiti zrno.Vaši su uočene pregledima u početku i tokom cvetanja.

vasi na klasu psenice foto PIS

U sledećem periodu se očekuje rast temperatura te će doći i do povećanja prisustva vaši na klasu.

Preporuka proizvođačima koji nisu fungicidnim tretmanom protiv fuzarioza klasa upotrebili insekticid, da ga obave sada ukoliko nakon obavljenog pregleda parcela uoče brojnost od 10 vaši po klasu na 30% biljaka.

Kasnije se ne preporučuje primena insekticida zbog dužine karence insekticida, poručuju iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja OVDE.

Da se podsetimo: Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis)

Kukuruzni plamenac glavne štete pričinjava u stadijumu larve (gusenice) na nadzemnim delovima biljke domaćina. Prvo se hrane mladim lišćem, gde i polažu jaja, pa se onda uvlače u pazuh lista (kad se list razmota, vide se rupice). Prave štetu i na metlici, dršci klipa koja se lomi, ubušuju se u stabljiku, gde često ostaju da prezime, a ostale daju drugu generaciju. Gusenice druge generacije oštećuju klipove, hrane se zrnom, buše stabljiku koja se lomi i pada, te su one štetnije od prve generacije.

Odrasla gusenica prezimi u kukuruzovini. Dobro podnosi niske temperature. Leptiri mogu da prelete veće udaljenosti. Ženke jaja polažu na naličju lista, u grupama oko glavnog nerva.

Suzbijanje i smanjenje brojnosti insekata vrši se agrotehničkim, mehaničkim, hemijskim merama, kao i gajenjem otpornih hibrida.

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno