U toku je piljenje larvi prve generacije jabukinog smotavca, saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS),
Za sve voćare je važna informacija da je sada kritičan period za zaštitu plodova od ubušenja larvi. Iz PIS poručuju da treba sprovesti zaštitu zasada insekticidima sa larvicidnim delovanjem.
Kada govorimo o štetnim insektima koji napadaju jabuku, jabukin smotavac je na prvom mestu.
Da se podsetimo
Carpocapsa pomonella
Jabukin smotavac je tamno-smeđi leptir sa tamnom poprečnom prugom na prednjim krilima pomoću koje ga je lako poznati. Leptir je aktivan noću dok je danju sakriven ispod lišća ili grančica. Ima 2-3 generacije godišnje.
Štete od jabukinog smotavca su velike. Radi se o štetočini ploda kako zelenog tako i zrelog. Zeleni plodovi opadaju dok oni zreli gube i upotrebnu vrednost zbog prisustva gusenica kao i zaprljanosti ploda od izmeta. Takvi plodovi se ne mogu čuvati jer su podložni napadu fitopatogenih gljiva – truleži. Osim jabuke razvija se i u plodu dunje, oraha, kruške, kajsije, breskve.
Prezimljava lutka. Leptiri se pile obično tokom maja. Ženka polaže jaja na plodove ili blizu njih na grane i listove. Gusenica se ubušuje u plodove i ide ka sjemenoj kućici. Nakon razvoja koga obavi u jednom ili više plodova, gusenice se spuštaju na zemlju i potom se popnu na stablo gde se na kori preobrazi u lutku. Druga generacija obično počinje da leti tokom jula. Zbog visokih temperatura skraćuje se period razvića između generacija. Generacije se prepliću, pa se javljaju istovremeno svi stadijumi ove štetočine. Tako da ova štetočina ima uglavnom ima tri generacije godišnje.
Suzbijanje smotavca je vrlo teško, aktivan je skoro pet meseci. Let počinje krajem aprila i aktivan je tokom čitavog leta.
Zbog načina razvića, tj. veći deo životnog ciklusa gusenica provede u plodu, suzbijanje ove štetočine je veoma teško. Pomoću feromonskih klopki se prati let ovog leptira i određuju se tretmani za njegovo suzbijanje. Takođe, na osnovu prisutnih razvojnih ciklusa vrši se izbor insekticida. Optimalmi rokovi za suzbijanje se obavljaju u najmanje četiri navrata. Pored lovnih klopki, praćenja ove štetočine se vrši i lovnim pojasevima koji se postavljaju oko stabla jabuke, čime se smanjuje brojnost ove štetočine.
Fotografije: PIS www.pisvojvodina.com