Vremenski uslovi, izrazito suvo vreme i prosečna temperatura do sada u julu od 26 stepeni Celzijusa, doprinose masovnoj pojavi grinje običnog paučinara
(Tetranychus urticae).
Ova grinja je polifag. Njeno prisustvo, kako navodi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja, je registrovano kako na korovskim tako i na gajenim biljkama.
Pokretne forme grinje se hrane sisanjem sokova. Žive uglavnom na naličju listova, a jedinke se mogu videti samo pomoću lupe.
Simptomi prisustva grinja su žutilo lista, ali i pojava žućkastih do beličastih tačkica na licu lista. Kada su grinje masovno prisutne listovi izgledaju kao brašnom posuti i prekriveni paučinom.
Optimalna temperatura za razvoj ove grinje je 30-32°C, relativna vlažnost vazduha 45-50% i u tim uslovima na svakih 10 dana produkuju novu generaciju. Za 10-15 dana od prvih registrovanih simptoma može doći do potpunog sušenja biljaka.
Prisustvo grinja se u ovom momentu registruje skoro svuda, u usevima soje (o čemu je pisano na portalu pisvojvodina.com), kukuruza, voćnim zasadima, cveću itd.
Za njihovo suzbijanje se preporučuje primena akaricida. Veoma dobre rezultate pokazuje insekto-akaricid na bazi a.m. abamektin 0,75-1 l/ha ili 0,075% uz obavezan dodatak nekog okvašivača.
- a.m. bifentrin (Talstar 10 EC ili Fobos EC ili Bifenicus) 0,02-0,05%
- a.m. spirodiklofen (Envidor) 0,4-0,6l/ha ili
- a.m. etoksazol (Borneo) 0,5 l/ha
Primena ovih sredstava uvek treba da bude u večernjim časovima uz dodatak okvašivača, preporučuju zaštitari bilja.