Претрага
Претрага

Grinje u usevima i zasadima – Sprečimo prenamnožavanje!

Grinje mogu napraviti značajne štete u usevima i zasadima. Sprovesti zaštitu registrovanim akaricidima. U pojedinim zasadima i usevima registrovano je prisustvo grinja: običnog paučinara (Tetranychus...

Galenika

Grinje mogu napraviti značajne štete u usevima i zasadima. Sprovesti zaštitu registrovanim akaricidima.

U pojedinim zasadima i usevima registrovano je prisustvo grinja:

  • običnog paučinara (Tetranychus urticae),
  • crvenog voćnog pauka (Panonychus ulmi) i
  • rđastih grinja iz roda Aculus.

Grinje vole tropske dane

U proteklih nedelju dana u proizvodnji su vladali tropski dani (dnevne temperature u najtoplijem delu dana prelazile su 30°C), što je izuzetno povoljno uticalo na razvoj ove grupe štetočina.

I u narednim danima je najavljeno izrazito suvo i toplo vreme, te u usevima i zasadima postoji rizik od nastanka šteta usled ishrane grinja.

Grinje tretirati registrovanim akaricidima

Useve i zasade treba redovno obilaziti i pregledati na prisustvo grinja kako bi se na vreme sprovele mere zaštite registrovanim akaricidima i sprečilo njihovo prenamnožavanje.

Poštovati karencu

Prilikom primene pesticida treba se pridržavati uputstva za upotrebu i propisane karence. Zbog visokih dnevnih temperatura vazduha sprovođenje tretmana se preporučuje u večernjim časovima.

Grinja obični paučinar se hrani gajenim i korovskim biljkama

Obični paučinar je polifagna štetočina. Izgleda kao sitni mali pauk čija veličina u punom razvoju dostiže od 0,3 – 0,4 mm.

Ženke su krupnije, jajastog su oblika, koje pred jesen dobijaju ciglasto – crvenu boju.

Mužjaci su manjih dimenzija, žućkaste boje sa zašiljenim zadnjim delom tela.

Jaje je loptasto i bezbojno.

Hrani se na mnogim biljnim vrstama, kako na gajenim tako i na korovskim biljkama. Napada veliki broj ratarskih i povrtarskih kultura, ali isto tako i voćne kulture i vinovu lozu.

Najčešće se može uočiti na naličju lista i u početku su zgusnuti duž glavnih nerava, a ubrzo zahvataju celu lisnu površinu, gde se hrane sisanjem sokova.

Kao posledica napada na licu lista se uočavaju nepravilne pege srebrnasto-bele boje.

Pri većem broju uboda list izgleda mramoran, tačkice se spajaju pa ceo list žuti i opada dok biljka zaostaje u porastu. Na naličju lista grinje ispredaju paučinu.

Sve preporuke za zaštitu bilja pročitajte na portalu Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja

Foto: PIS

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno