Glodari u skladištima čine štetu hraneći se uskaldištenim proizvodima i zagađenjem hrane,
pored toga prenosioci su raznih bolesti i štete pričinjavaju uništavanjem ambalaže i konstrukcije skladišta. Ostaci žita na poljima pogodni su za veliku brojnost glodara, oko kojih prave kanale i gnezda.
Najzastupljenije vrste su:
- Sivi pacov (Rattus norvegicus)
- Crni pacov (Rattus rattus)
- Miš (Mus musculus)
Sivi pacov je najbolji kopač, ispod zemlje gradi kanale. Jako je opasan. Ima dobro razvijeno čulo mirisa i oseti miris kože čoveka prilikom spravljanja mamaka. Ženka se koti 3 do 8 puta godišnje, po 6 do 12 mladunaca. Gnezda pravi u podrumima, ispod koševa za kukuruz, kanalima, nasipima. Ukoliko se hrani uskladištenim proizvodima u skladišta ulazi noću i nakon toga se vraća u svoje gnezdo. Tragovi koji ukazuju na njegovo prisustvo su miris, oštećenja, rupe, gnezda i zagađena hrana.
Crni pacov naziva se i tavanski pacov. Preferira suva, topla mesta. Noge su mu jake, sa snažnim kandžama. Pravi legla u šupljinama tavanica i podruma. Ženka se koti 3 do 6 puta godišnje, po 5 do 10 mladunaca. Uglavnom se nalazi u blizini čoveka. Slab je kopač.
Miš je veoma raširena vrsta. Sakuplja rezerve hrane i skladišti je. Ženka se koti 4 do 6 puta godišnje, po 5 do 12 mladunaca. Njihova brojnost je u zavisnosti od spoljašnje temperature i vlage. Gnezda prave u blizini skladišta sa hranom ili u samoj hrani. Na prisustvo u skladištima ukazuje miris sekreta analnih žlezda. Slabi su kopači i koriste prirodne pukotine za ulazak u skladište. Prirodni neprijatelji su im ptice grabljivice, pas, mačka kao i mikroorganizmi i paraziti.
Glodari su opasni po zdravlje čoveka, jer su prenosioci oboljenja na čoveka. Od bolesti koje se mogu preneti na čoveka su:
- kuga, mišji tifus
- pacovska groznica, infekcija nematodama kojima su glodari zaraženi i koje prenose na čoveka ugrizom i kontaminacijom okoline fecesom, mokraćom ili drugim izlučevinama
- i druge bolesti koje se šire mehaničkim putem
Suzbijanje glodara: u objektima primeniti mišolovke i zatrovane mamke.
Osim direktnih mera postoje i preventivne mere u smislu da prilikom izgradnje skladišta beton bude deblji i da na prozore treba postaviti žičane mreže. Zatvoriti kanalizaciju mrežom. Preventivne mere su i održavanje čistoće u skladištima i stajama.
Autor: Jelena Perenčević
PSS Sombor
PREDLAŽEMO DA PROĆITATE I Glodari u polju