Претрага
Претрага

Glodari u polju

Relativno visoke temperature tokom zime i mala količina padavina uticali su na malu smrtnost glodara tokom zimskog perioda. Prisustvo ovih životinja se može uočiti na...

rupa glodari
Galenika

Relativno visoke temperature tokom zime i mala količina padavina uticali su na malu smrtnost glodara tokom zimskog perioda. Prisustvo ovih životinja se može

rupa glodari

uočiti na svim njivama, pogotovo tamo gde je predusev bio suncokret, jer je zaostalo seme prilikom žetve. 

BIOLOŠKE OSOBINE GLODARA

Najvažnije osobine koje odlikuju sitne glodare su kratak životni vek (2–3 godine) i brzo seksualno sazrevanje (1,5–4 meseca, ženke glodara mogu da se pare odmah po koćenju). Izrazito su skloni prenamnoženju pogotovo ukoliko su povoljni klimatski uslovi.

Poljski miševi (Apodemusspp.) uglavnom imaju jazbine sa samo 2–3 ulazna otvora, zavlače se u objekte, biraju otvorena staništa sa gustom vegetacijom, razmnožavaju se 3-4 puta godišnje i po leglu ženka okoti 3–9 mladih.

BROJNOST ovih glodara se određuje po skali koja važi za sve Apodemus spp. (poljski miševi), izražava se u aktivnim rupama/ha:

Picture2 za glodare

MERE BORBE PROTIV GLODARA

Suzbijanje glodara u objektima i zaštićenom prostoru se obavlja odmah nakon registrovanja prisustva, dok se u polju obavlja tek nakon utvrđivanja kritičnog broja (prag štetnosti). Najčešći metod koji se primenjuje je orijentaciona procena brojnosti (metod aktivnih rupa):

Zatrpaju se sve rupe na 10 probnih površina od po 10x10m, odnosno u 10 redova useva na dužini od 100 m, sutradan se prebroje otvorene rupe i proveri brojnost na skali.

Za hemijsko suzbijanje glodara koristiti preparate na bazi cinkfosfida i bromadiolona. Suzbijanje treba obaviti na parcelama, međama, njivskim putevima i svugde gde se uoče rupe od glodara.

Autor: Radmila Heraković, mast. inž. polj.

PSS Institut Tamiš

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno