Bremia lactucaeje obligatni parazit zelene salate i limitirajući faktor u plasteničkoj proizvodnji,
koji može da se javi u svim fazama razvoja biljaka.
U uslovima gde su temperature relativno niske, a listovi salate često vlažni, može naneti velike štete.
Prenosi se semenom, osporama u biljnim ostacima i divljim formama rodaLactucaspp.
Prvi simptomi su svetlo zelene do žute uglaste pege, oivičene glavnim lisnim nervima na licu lista, a na naličju lista se formira bela navlaka od micelije patogena.
Pri povoljnim uslovima (visoka vlažnost i niske temperature) patogen se brzo širi i smanjuje prinos i kvalitet glavica. Primarne infekcije nastaju od inokuluma u zemljištu ili od konidija dospelih na salatu pomoću vetra. Za klijanje konidija potrebna je slobodna voda. Oslobađanje konidija i infekcija počinje u jutarnjim časovima.
U zaštiti salate od ovog patogena prednost treba dati preventivnim merama i merama zaštite rasada. Preventivne mera suzbijanja su: gajenje salate u plodoredu, setva tolerantnih sorata, uklanjanje biljnih ostataka, regulisanje temperature i vlažnosti vazduha, sprečavanje zadržavanja vode na biljkama, izbalansirano đubrenje azotom.
U našoj zemlji od hemijskih sredstava registrovani su preparati na bazi fosetil-aluminijuma (Aliette flash), propamokarb hidrohlorid i fluopikolida (Infinito), piraklostrobina i boskalida (Signum).
Primenom nekih od navedenih preparata obavezno voditi računa o karenci.
Autor: Senka Mišković, dipl. inž.
PSS Sremska Mitrovica
Foto: Tatjana Veselinović PIS
PREPORUČUJEMO VAM DA PROČITATE I Salata: Proizvodnja u toku jeseni i zime