Gari strnih žita Ustilago spp. su bolesti semena koje se prenose semenom u vidu micelija patogena koja se nalazi pored klice, klijanjem prodire u temeni meristem i prati rast biljke sve do klasanja.
Gar pšenice (Ustilago tritici) – do razvoja infekcije dolazi u vreme cvetanja, a bolest se ne primećuje u početku razvoja zrna u klasu. Međutim, pod uticajem gljivice, ceo klas, osim vretena se pretvara u crnu prašnu masu. U vreme kiše ili jačeg vetra, spore su isprane ili oduvane, a ostaje samo vreteno sa ožiljcima gde su ležali klasci. Kiša, suvo i toplo vreme pogoduje razvoju bolesti.
Otkrivena gar ječma (Ustilago nuda) manifestuje se uništenim svim delovim klasa, osim vretena, koji su pretpretvoreni u crnu praškastu masu. Bolest se lakše uočava dok je crna masa na klasu. Kasnije, crnu masu sa sporama raznese vetar i kiša, tako da se po golom vretenu uoćava uzročnik bolesti. Hladno i vlažno vreme ne pogoduju razvoju ovog parazita.
Za uspešno suzbijanje ovih bolesti, potrebno je pre setve naneti odgovarajuće fungicide na seme pšenice. Na tržištu postoje preparati za ovu namenu na bazi više aktivnih materija. Mankoceb (Mankogal S) i tiram (Royal, Vitavax) se primenjuju u dozi 200 do 230 ml uz dodatak 300 ml vode. Tebukonazol (Raxil, Akord, Orius) se primenjuje u dozi 50 ml na 100 kg semena uz dodatak 0.5 l vode, a tritikonazol (Real 200 FS) u količini 25 ml na 100 kg semena uz dodatak 975 ml vode.
Gore navedena sredstva treba primenjivati prema uputstvu proizvođača. Seme na koje je naneto tečno hemijsko sredstvo, obavezno treba prosušiti u tankom sloju, nekoliko dana pre setve.
Autor: Eleonora Onć Jovanović
PSSS Padinska Skela