Količine padavina koje su registrovane u poslednjih desetak dana u srednjem Banatu, stvorile su uslove za razvoj bolesti i pojavu štetnika. Poljoprivredni proizvođači u narednom periodu treba da obrate pažnju na pojavu bolesti ili insekata i reaguju preporučenim preparatima za zaštitu biljaka.
U srednjem Banatu u periodu od 12. do 26. maja 2014. godine palo je od 45,4 do 103,08 litara kiše po kvadratnom metru. Prosečna temperatura bila je 16,2°C.
U povrtnjacima ovakvi uslovi mogu uticati na pojavu plamenjače i alternarie (crna pegavost) na biljkama, podseća koordinator Prognozno izveštajne službe Zrenjanin, Snežana Parađenović. U narednom periodu očekivani rast temperatura usloviće intenzivniju pojavu biljnih vaši i grinja.
U zasadima jabuke intenzivno se javljaju uslovi za infekciju čađavom krastavosti. Neophodno je kontrolisati širenje primenom kurativno preventivnih fungicida. Potrebno je zaštiti jabuku od primarne infekcije, podseća Parađenović.
Sorta zlatni delišes ispoljava veću osetljivost na infekciju lista, dok sorta ajdared ima veću osetljivost plodova prema čađavoj krastavosti.
Registrovano je piljenje larvi smotavaca. Parađenović smatra da su plodovi morali imati zaštitu ovicido-larvicidnim insekticidima.
U ratarskoj proizvodnji od fenološke faze kraja klasanja i početka cvetanja ozimih pšenica postoje dugi periodi uslova koji će doprineti infekciji klasa fuzariozom.
Na svetlosnim lovnim lampama od 21. maja zabeležen je rast ulova kukuruznog plamenca, pa se očekuje maksimum u letu prvih generacija ovih štetočina i početak polaganja jaja.
Parađenović još jednom podseća proizvođače da se u toku herbicidnih tretmana u kukuruzu i suncokretu (koji su sada u toku), pridržavaju uputstava za primenu sredstava za zaštitu biljaka. Posebno treba voditi računa o ograničenjima koja zavise od fenološke faze biljke, visini temperature tokom primene sredstava i količini upotrebljenog sredstva.