Bakteriozna plamenjača je najznačajnija bakteriozna bolest jabučastog voća u Srbiji.
U pojedinim zasadima jabučastog voća je vizuelnim pregledima registrovano prisustvo simptoma bakteriozne plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora), saopštila je Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.
Simptomi se uočavaju na mladarima koji su povijeni i imaju izgled pastirskog štapa. Zaraženi plodovi imaju mrku boju.
U povoljnim uslovima za razvoj ove bakterije, a koji su registrovani u proteklom periodu, iz napadnutih biljnih delova curi bakterijski eksudat (kapljice na plodovima – pogledati fotografiju) koji služi za dalje širenje ove bolesti.
Bakteriozna plamenjača može izazvati sušenje stabla
Bakteriozna plamenjača je izuzetno destruktivan patogen i u vlažnim uslovima se veoma brzo širi. Kod mladih voćaka može u jednoj vegetaciji izazvati potpuno sušenje stabala.
Vlažni period koji je za nama i nestabilno vreme sa padavinama koje je najavljeno za naredni period pogoduju razvoju ovog patogena.
Preporuka
Zaštitari bilja PIS-a preporučuju proizvođačima jabuka, krušaka i dunja obavezan obilazak voćnjaka i utvrđivanje prisustva simptoma bakteriozne plamenjače.
Higijenske mere zaštite
Ukoliko se registruje prisustvo ovog patogena preporučuje se, po suvom i toplom vremenu, mehaničko uklanjanje zaraženih biljnih delova uz osnovne higijenske mere:
- formiranje dezinfekcione barijere oko zasada
- dezinfekcija alata, obuće i odeće radnika sa 10% rastvorom natrijum hipohlorita ili 70% rastvorom etil alkohola
- rez prilikom odstranjivanja zaraženih delova mora biti takav da obuhvati 30 cm zdravog tkiva kod jabuke i 50 cm kod kruške
- rane na drvenastom delu potrebno je dezinfikovati premazivanjem sa 3% rastvorom bakarnih preparata
- odsečene delove nikako ne bacati na zemlju već ih stavljati u pvc vreće ili u prikolice obložene folijom
- spaljivanje zaraženih biljnih delova
- zaražena stabla obeležiti vidljivom trakom ili bojom i nakon 7 dana ponovo pregledati pa ukoliko je potrebno ponoviti postupak mehaničkog uklanjanja
- nakon odstranjivanja zaraženih biljnih delova preporučuje se tretman preparatima na bazi bakra u nižim koncentracijama