Претрага
Претрага

Kombinovana sadnja voćnih vrsta, nekoliko saveta

Za veće prihode po jedinici površine savetuje se kombinovana sadnja voćki. Primeri ribizle i jagode, oraha i breskve Retka je pojava da se u novije...

Galenika

Za veće prihode po jedinici površine savetuje se kombinovana sadnja voćki. Primeri ribizle i jagode, oraha i breskve

Retka je pojava da se u novije vreme sretnu dve voćne vrste u istom zasadu u naizmeničnim redovima. U cilju boljeg iskorišćenja prostora, odnosno međurednog rastojanja u uzgoju svih voćnih vrsta, od momenta sadnje do pune rodnosti, moguće je zasnovati neki međuusev, ističe dipl. inženjer Andrija Radulović. Poželjno je da taj međuusev budu neke leguminozne biljke ili neke povrtarske kulture koje ne smetaju normalnom razvoju glavne voćne vrste.

Kombinovana sadnja jagode i ribizle

Domišljati proizvođači taj slobodan međuredni prostor koriste zasnivajući druge voćne vrste sa kraćim životnim vekom i koje neće štetiti glavnoj voćnoj vrsti radi koje se voćnjak i podiže, a sve radi sticanja bolje ekonomske dobiti. Radulović, savetodavac PSSS, navodi primer ribizle i jagode.

jagode na malc foliji

Jagoda je najčešće u intenzivnoj eksploataciji trogodišnja kultura. Gaji se uz primenu najsavremenije agrotehnike, na bankovima (gredicama) zastrvenim PVC folijom i postavljenim sistemom kap po kap. Đubrenje se pored meliorativnog vrši fertirigacijom. Razmak sadnje živića je 25 X 25 cm na jednoj gredici u međuredu ribizle. Ribizla se sadi na rastojanju 2,5 -2,8 m X 1 m. U redove ribizle postavljaju se takođe cevi kap po kapi (obavezno navodnjavanje u vreme sušnog perioda).

Nakon tri godine kada potencijal rodnosti jagode znatno opadne, redovi ribizle zauzimaju veliki deo međureda, ribizla počinje sa intenzivnim rodom. Tada se uklanja jagoda, kao i folija i cevi kap po kap iz jagode. Prestaje proizvodnja plodova jagode a počinje proizvodnja ribizle.

Još jedan primer kombinovane sadnje

Ovakva pojava kombinovane sadnje u cilju boljeg iskorišćenja zemljišnog prostora može se primeniti i još kod nekih voćnih vrsta. Tako se može sresti kombinovan zasad oraha i breskve. U ovom slučaju breskva se sadi u međuredu oraha, tako da dok orah do desete godine počne intenzivno da rađa i svojom krunom zakloni veći deo međurednog prostora, za to vreme breskva je imala vremena da donosi rod nekoliko godina. Naravno ovo je značajno za aridnija i vinogradarska područja gde se breskva tradicionalno gaji. Uočeni su i zasadi u kombinaciji malina i šljiva, maline i kajsije, ali su to beznačajne površine i ovaj način nije za preporuku, savetuje Radulović.

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno