Krajni cilj voćnog rasadnika nije samo da proizvede i proda kvalitetne sadnice,
već da se one prime na posađenom mestu i da voćke budu produktivne. Da bi se u tome uspelo, kupci treba da znaju da zaštite sadnice u periodu od preuzimanja do sađenja.
Uticaj vremenskih prilika
Ako je sadnica, a naročito njen koren, nezaštićen, sunce i vetar je toliko isuše da se samo posle nekoliko časova epiderm nadzemnog dela smežura, a žilice izgube turgor (napetost biljnog tkiva koja ne dopušta nedrvenastim delovima biljke da učmaju) i svenu.
Temperatura ispod nule nepovoljno deluje na nezaštićen korenov sistem.
Osetljivost korena je različita u zavisnosti od voćne vrste. Najotpornije su ribizle i ogrozd, zatim jabuke, maline, kupine i dr. Osetljivije su one sadnice koje su u toku vegetacije đubrene velikim količinama azota i prekomereno zalivane da bi im se isforsirala bujnost. Oštećenje korena se manifestuje po tamnoj boji preseka. Sadnice koje su bile oštećene od mraza slabije listaju, letorasti kržljavo rastu i imaju bledo lišće.
Preuzimanje voćnih sadnica iz rasadnika
Treba nastojati da koren sadnica po vađenju iz rastila ili trapa bude što manje izložen vazduhu, a naročito suncu. Treba paziti da se pri utovaru ne oštećuju sadnice, a naročito grane krune ili okca, i pritom prekriti ih folijom.
Ako sadnice u transportu delimično uvenu, što se poznaje po smežuranoj kori i prosušenom korenu, treba im korenov sistem, a po mogućnosti i celo stablo, potopiti u vodu, gde će ostati 24 -48 časova. Za to vreme one će primiti izgubljenu vodu i mogu se saditi bez rizika.
Može se desiti, da mrazevi u toku transporta iznenade kupce. U tom slučaju odmah po prispeću sadnice uneti u neku prostoriju sa umerenom temperaturom (podrum, štala). U ovoj prostoriji, koja ne sme da bude zagrejana, sadnice ostaviti neraspakovane nekoliko dana. Na ovaj način one će postepeno odmrznuti, bez oštećenja. Posle ovoga sadnice potopiti u vodu, a zatim ih utrapiti.
Trapljenje voćnih sadnica
Sadnice koje će se zasaditi u toku nekoliko dana posle preuzimanja se ne moraju trapiti. Treba ih uneti u podrum ili neku drugu prostoriju, prekriti i svakodnevno kvasiti.
Ako zemljište za sađenje nije pripremljeno, sadnice treba utrapiti. Zemljište ne sme da bude podvodno, teško, niti izloženo jačem vetru. Pre trapljenja denkove (snopove) treba razvezati, korenov sistem orezati oštrim makazama, a pred sađenje ne obnoviti rezove da bi se omogućilo ranije kalusiranje.
Trapljenje se obavlja na taj način što se sadnice pojedinačno stavljaju vertikalno jedna do druge u predhodno iskopan kanal dubine oko 40 cm i širine koja je dovoljna da se smesti korenov sistem. Kada se završi ređanje sadnica u trap se stavljaju otrovni mamci radi suzbijanja miševa. Zatim se na žile nabaca rastresita zemlja, tako da se popune sve šupljine između susednih sadnica i dobro se nagazi. Ukoliko je zemlja suva potrebno je sadnice u trapu zaliti i ponovo nabacati tanji sloj zemlje.
Glišić Dragoljub
psss.rs