Godži je drvenasta grmolika biljka iz porodice pomoćnica (Solanaceae). Za ishranu koristimo jajaste bobice crvenkaste boje.
Ovu biljku možemo uzgajati u bašti ili na većim površinama. Zahvalna je jer nije osetljiva na niske i visoke temperature, kao i na bolesti i štetočine. Bobice godžija se više od 5.000 godina koriste u Kini, odakle i potiče ova biljka, u svakodnevnoj ishrani i tradicionalnoj medicini.
Godži bobice, voće sa najviše antioksidativnih svojstava
Bobice su jajaste, dužine do 2 cm, crvenkaste boje. Nazivaju ih „srećne bobice“ jer donose dobro raspoloženje, usporavaju starenje i odlične su u borbi protiv bolesti. Smatra se da su godži bobice super voće (super hrana) jer imaju najviše antioksidativnih svojstava.
Sadrže oko dvadeset aminokiselina, sedam vitamina (B1, B2, B6, C, A, D, K), esencijalne masne kiseline, fitosterole, saharide, gvožđe… Zanimljivo je da godži bobice sadrže više karotina od šargarepe i više C vitamina od pomorandže. Za ishranu se koriste sveže ili sušene.
Gde posaditi godži?
Godži možemo uzgajati u u baštama ili na plantažama. Žbun raste i do dva, tri metara u visinu, pa je važno da odaberemo pravo mesto za sadnicu. Odrasle biljke dobro podnose niske temperature i jake mrazeve, ali i visoke temperature i preko 35 stepeni. Voli mesta sa puno sunca. Uspeva na suvom, siromašnom zemljištu, ali i na peščanim i glinastim zemljištima. Najbolja zemljišta za godži su ona sa pH 6,5 na više.
Ova biljka ima povećanu potrebu za vodom u toku leta, pa je dobro zalivati je sistemom kap po kap. Sadi se tako da je razmak između redova 2-2,5 metara, a između sadnica u redu 1,5-2 metara. U iskopanu jamu treba posuti kreč u prahu. Zatim dodati pripremljenu smešu od pregorelog stajnjaka, usitnjene zemlje i mešavine rečnog mulja sa peskom) u odnosu 3:1:1. Smeši dodati zeolit i dobro izmešati pa staviti u jamu i zaliti. Nakon sadnje oko sadnice staviti smešu od supstrata, hidrogela, vode i zeolita. Zatim opet dobro zaliti i postaviti potporni štap.
Godži cveta u julu i avgustu, a plodovi sazrevaju sukcesivno od jula do oktobra. Berba podrazumeva trešenje.
Razmnožavanje
Godži biljka se može razmnožavati semenom i reznicama. U proleće, kada se biljka orezuje, grančice treba skratiti na duzinu od oko 15 cm i ukloniti sve listiće. Reznice koje na donjoj strani koso zarežemo stavitimo u hormon rasta za drvenaste biljke.
Tako pripremljene reznice se postavljaju u zemlju do pola dužine. Zalivaju se redovno, ali ne intenzivno, tako da zemlja bude vlažna. Posle nekoliko meseci ožiljene reznice možemo presaditi na stalno mesto.
Nega i oblikovanje
Godži bobice imaju prilično brz rast i ne zahtevaju mnogo nege. Štetočine je ne napadaju. Važno je voditi računa o orezivanju, kako biljka ne bi otišla u visinu i ostala žbunasta, te tako zadržala oblik. U prvoj godini rasta neophodno je ostaviti najveću zdravu mladicu kao glavnu. Sve grane, odnosno zaperci koji ometaju formiranje krošnje i mladice koje izbijaju iz zemlje oko stabla, moraju se kresati. Svaka dodatno puštena grana smanjuje količinu roda. Obavezno odstraniti suve delove biljke.
Berba i prinos
Prvi prinos se može očekivati u drugoj ili tećoj godini, u zavisnosti od starosti sadnice, kada dođe u pun rod, može doneti oko 5 kg ploda. Prinos se svake godine povećava. Berba se obavlja pre mraza, a zbog osetljivosti ploda, berba bobica se najčešće obavlja ručno. Prvi rod se može očekivati krajem leta, a sve do prvih mrazeva, biljka će iznova davati rod.
Foto: pixabay.com