Претрага
Претрага

Turbulencije na tržištu meda u Srbiji

Savez pčelarskih organizacija Srbije je saopštio da su neki otkupljivači meda, po oceni ovog saveza, pokušali da neopravdano snize otkupne cene meda u Srbiji, nudeći...

medd
Galenika

Savez pčelarskih organizacija Srbije je saopštio da su neki otkupljivači meda, po oceni ovog saveza, pokušali da neopravdano snize otkupne cene

medd

meda u Srbiji, nudeći cenu za bagremov med čak i daleko ispod 4 evra, što je apsolutno neprihvatljivo za pčelare SPOS-a, s obzirom na stanje na inostranom tržištu.

Neki od njih, navodi se u saopštenju koje je SPOS objavio na svom portalu, čak sada nude med ispod cene inostranim kupcima, i tako direktno dovode kupce u situaciju u kojoj se pitaju zašto da plate više, kada se iz Srbije nudi jeftiniji med.

Ovo je dugoročno veoma loše za srpsko pčelarstvo i SPOS se zbog toga dodatno obraća javnosti ovim povodom.

SPOS je pohvalio korektne otkupljivače  koji su zaustavili otkup meda u Srbiji, znajući da je ovo stanje neodrživo, posebno u trenutku kada, recimo otkupna cena bagremovog meda u Hrvatskoj lagano počinje da raste, a neki su to učinili na predlog svojih kupaca iz inostranstva.

SPOS razume da su pčelari bez novca nakon iscrpljujuće prošle sezone. Pčelari su bez novca, te se sada odjednom za prodaju nudi ogromna količina meda, dok za mesec dana neće više biti meda da se ponudi, jer meda zapravo na terenu nema onoliko koliko se misli. SPOS navodi da je Bagremova paša bila prosečna ili čak nešto ispod prosečna, mnogi pčelari izašli su iz zime sa slabim pčelama te nisu ni vrcali med, tako da meda nema previše. I generalno je to problem Srbije. Praktično sav med nudimo u kratkom vremenskom periodu, što tržišno gledano, uopšte nije mudro. SPOS sprema strategiju da se to od iduće godine više ne ponavlja, i to će doneti dodatne prihode pčelarima, piše u saopštenju.

Iz svih gore navedenih razloga, SPOS dobronamerno preporučuje pčelarima da svoj med ne prodaju ispod realne cene, te da sačekaju sa prodajom, ako su u mogućnosti.

Oni kojima finansijska situacija to ne dozvoljava, savez savetuje da prodaju samo onu količinu meda koja će im doneti minimalno neophodan prihod, a da ostatak sačuvaju za kasnije, kad se tržište smiri.

SPOS navodi u saopštenju da ima nezvanične informacije da se med jeftino otkupljuje od strane pojedinih otkupljivača, ali da se ne izvozi već se prave zalihe, što jasno govori o čemu bi ovde moglo da se radi.

Savez je pozvao otkupljivače na saradnju, jer ovakvo ponašanje neće doneti ničega dobrog srpskom pčelarstvu niti nekorektnim otkupljivačima, dugoročno gledano, navodi se u saopštenju krovne organizacije pčelara Srbije.

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno