Претрага
Претрага

Robot „Gari“ za digitalno vođenje proizvodnje borovnice

Robot „Gari“ je opremljen najnovijom tehnologijom za uzorkovanje zemljišta, prskanje biljaka i eliminisanje korova. Institut BioSens i kompanija „Zeleni hit“ uz podršku naučnih fondova Evropske...

Galenika

Robot „Gari“ je opremljen najnovijom tehnologijom za uzorkovanje zemljišta, prskanje biljaka i eliminisanje korova.

Institut BioSens i kompanija „Zeleni hit“ uz podršku naučnih fondova Evropske Unije razvijaju sistem za digitalno vođenje proizvodnje borovnice

U saradnji sa 14 partnera iz Evrope, Institut BioSens i kompanija „Zeleni hit“ realizuju projekat FlexiGroBots i razvijaju platformu za fleksibilne multirobotske sisteme kako bi proces biljne proizvodnje u Evropi bio automatizovan. Platforma se trenutno testira u tri oblasti od velikog ekonomskog značaja: grožđe (u Španiji), uljana repica (u Finskoj) i borovnice (u Srbiji i Litvaniji).

Robot „Gari“ testiran i operativan na terenu

robot gari borovnica

Deo platforme je i robot „Gari” koji će doprineti povećanju prinosa borovnice, a njega razvija tim sa Instituta BioSens.

„Sada smo otprilike stigli do polovine realizacije projekta, robot je testiran i operativan na terenu. Uz pomoć algoritma može da navigira kroz redove borovnica i opremljen je najnovijom tehnologijom za uzorkovanje zemljišta, prskanje biljaka i eliminisanje korova. Na taj način, borovnice dobijaju sve ono što im je potrebno za uspešan razvoj. Kako se Srbija nalazi u povoljnom geografskom položaju, na krajnjem jugu umerenog klimatskog pojasa i kod nas uspeva slađi, severni tip borovnice, poljoprivrednici imaju priliku da ostvare veću zaradu. U povećanju prinosa, ali i smanjenju potrebe za manuelnim radom, svakako im mogu pomoći digitalne tehnologije”, kaže Oskar Marko, pomoćnik direktora za inovacije i saradnju sa privredom.

Multirobotska platforma, pored različitih robota na zemlji obuhvata i bespilotne letelice. Platforma će biti značajna ne samo zato što će zadovoljiti potrebe evropskog poljoprivrednog sektora i kreirati robote primenjive u različitim oblastima, već će omogućiti prikupljanje, integraciju i deljenje podataka važnih za inovativno unapređenje poljoprivrednog sektora i kreiranje politika u agraru.

Projekat FlexiGroBots traje do kraja 2023. godine i finansiran je iz programa Evropske Unije za istraživanje i inovacije, Horizont 2020. Više informacija dostupno je na sajtu projekta, na društvenim mrežama Instituta BioSens (Twitter, LinkedIn, Facebook) i mrežama projekta (Twitter, Linkedin).

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno

Budite u toku

Želite da Vas obaveštavamo o najnovijim vestima jednom nedeljno?

Pročitajte još