Претрага
Претрага

Otvorena laboratorija za održivo poljoprivredno-prehrambeno inženjerstvo i napredne biomaterijale

Otvorena laboratorija koju su formirali Đangsu univerzitet iz Kine, Univerzitet u Novom Sadu i Tehnološki fakultet s ciljem razvoja sveobuhvatne saradnje u oblasti naučnih istraživanja...

Galenika

Otvorena laboratorija koju su formirali Đangsu univerzitet iz Kine, Univerzitet u Novom Sadu i Tehnološki fakultet s ciljem razvoja sveobuhvatne saradnje u oblasti naučnih istraživanja

Otvorena Zajednička laboratorija za održivo poljoprivredno-prehrambeno inženjerstvo i napredne biomaterijale na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu

Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Branko Markoski obratio se danas na otvaranju Zajedničke laboratorije za održivo poljoprivredno-prehrambeno inženjerstvo i napredne biomaterijale na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu.

Laboratoriju su formirali Đangsu univerzitet iz Kine, Univerzitet u Novom Sadu i Tehnološki fakultet s ciljem razvoja sveobuhvatne saradnje u oblasti naučnih istraživanja, razvoja zajedničkih obrazovnih programa i ostalih oblika akademske saradnje.

Prof. dr Markoski je istakao da otvaranje laboratorije na najbolji način pokazuje moć zajedničkog učenja, razmenu znanja i težnju za novim idejama i rešenjima.

„Uspostavljanje laboratorije sa najsavremenijom tehnologijom doprineće cirkularnoj bio-ekonomiji poljoprivredno-prehrambenog sektora Srbije i Kine, a u isto vreme će pružiti aktivnu podršku kineskim i srpskim kompanijama iz poljoprivredno-prehrambenog sektora“, izjavio je prof. dr Markoski naglasivši da se na ovaj način ulaže u ljude, pa samim tim i u državu, njenu održivu budućnost i jak napredak.

On je istakao da je Đangsu univerzitet, koji zauzima 6. mesto na Šangajskoj 2023 ARWU listi u oblasti nauke o hrani i tehnologiji hrane, vodeći kineski univerzitet u ovoj oblasti.

„U Srbiji, centar prehrambene industrije je u Vojvodini, a Tehnološki fakultet je jedan od najaktivnijih delova Univerziteta u datoj oblasti, i zato verujem da će zajednička laboratorija doprineti razvoju sveobuhvatne saradnje u oblasti naučnih istraživanja, razvoja zajedničkih obrazovnih programa, kao i razvoja ostalih oblika akademske i privredne saradnje između NR Kine i Republike Srbije“, rekao je prof. dr Markoski i dodao da će laboratoriju voditi akademski odbor sastavljen od deset srpskih i deset kineskih eksperata.

On je podsetio na to da u našoj državi postoje tri laboratorije koje su zajednički napravile NR Kina i Republika Srbija – Zajednička laboratorija za prirodne proizvode i otkriće novih lekova „Jedan pojas – jedan put“, kao i „Vatreno oko“ laboratorije za testiranje na virus korona u Beogradu i Nišu.

Otvaranju je prisustvovao i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević koji je istakao značaj koji će laboratorija imati kada je u pitanju proizvodnja vina u Vojvodini.

„Veliki broj vinara sve analize kvaliteta vina radi ovde, na Tehnološkom fakultetu. Ova laboratorija će pomoći u promovisanju Vojvodine kroz vojvođanska vina, jer bez analize i utvrđivanja kvaliteta vina nije moguće izaći na svetsko tržište i učestvovati na takmičenjima“, rekao je sekretar Ivanišević.

Srpski rukovodilac zajedničke laboratorije prof. dr Jaroslav Katona istakao je važnost laboratorije za studente novosadskog Univerziteta.

„Ovo je zapravo okvir za sveobuhvatnu akademsku saradnju. Naši studenti će imati priliku da odlaze u Kinu na prestižan univerzitet čime će doprineti podizanju kvaliteta obrazovanja. Svi ćemo imati priliku da učimo od naših kineskih kolega. A radićemo i na razvoju zajedničkih programa, gde bi se jedan deo studija odvijao u Kini, a drugi u Novom Sadu“, naveo je prof. dr Katona.

U laboratoriji će se stvarati najsavremenije tehnologije za valorizaciju poljoprivredno-prehrambenog otpada u obliku naprednih biomaterijala i time doprineti cirkularnoj bio- ekonomiji poljoprivredno-prehrambenog sektora Srbije i Kine. Naučna istraživanja sprovedena u laboratoriji biće usmerena na upotrebu poljoprivredno-prehrambenog otpada za razvoj pametne ambalaže za hranu, razvoj materijala za inkapsulaciju nutrijenata i aroma, razvoj senzora za hranu na bazi biokompatibilnih materijala i razvoj naprednih jestivih materijala.

Potpredsednik Đangsu univerziteta i kineski rukovodilac Laboratorije prof. dr Cou Šiaobo predstavio je rad, aktuelna istraživanja i projekte Đangsu univerziteta u oblasti nauke o hrani i tehnologiji hrane. Prof. dr Šiaobo istakao je da će povezivanje naša dva univerziteta kroz zajedničku laboratoriju, pružiti sjajne mogućnosti kineskim i srpskim naučnim radnicima i studentima da rade na inovativnim rešenjima iz ove oblasti.

Na otvaranju su se obratili i rektor Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Dejan Madić, dekan Tehnološkog fakulteta prof. dr Biljana Pajin i sekretar udruženja industrije Privredne komore Vojvodine mr Zoran Trpovski. Nakon otvaranja zajedničke laboratorije, delegacija Pokrajinske vlade, Đangsu univerziteta i Novosadskog univerziteta obišla je Odeljenje za kontaminente u hrani i laboratorije za ispitivanje prehrambenih proizvoda i ambalažu i pakovanje na Tehnološkom fakultetu, a potom Institut za prehrambene tehnologije i Biosens institut.

Preporučujemo: Prvo digitalno selo Biosense osniva u Mokrinu

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno