Poljoprivrednicima u Srbiji iz pretpristupnog fonda IPARD 2 do 2020. godine biće dostupno 175 miliona evra.
Novac za projekte je predviđen, a u kojoj meri će biti iskorišćen zavisi od spremnosti institucija i pojedinaca da se kvalitetno pripreme za apliciranje.
Edukacija na svim nivoima je preduslov da se povuku sredstva iz evropskih fondova, jer potencijalni korisnici najčešće i ne znaju mnogo o tome šta je neophodno kako bi aplicirali. Sa druge strane, poljoprivrednicima su neophodne tačne i pravovremene informacije, rečeno je na Godišnjoj skupštini Društva agrarnih novinara u okviru koje se razgovaralo o ovoj aktuelnoj temi.
Za sredstva iz IPARD programa moći će da konkurišu poljoprivredna gazdinstva, mala, mikro i srednja preduzeća koja se bave preradom poljoprivrednih prozvoda, seosko-turistička domaćinstva i oni koji se bave organskom proizvodnjom, rekao je pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu Slobodan Teofanov. On je objasnio da će poljoprivrednik koji želi da aplicira za sredstva fonda morati prvo da investira, a nakon toga refundiraće 50-60 odsto uloženih sredstava. Poljoprivredna gazdinstva koja imaju posed manji od dva hektara neće moći da konkurišu za sredstva iz fonda, podsetio je Teofanov i dodao da će oni moći da povlače sredstva iz nacionalnih programa za razvoj poljoprivrede.
Potencijalni korisnik sredstava iz IPARD programa će pre investiranja znati da li će ostvariti povraćaj novca, odnosno da li će mu sredstva biti odobrena, što je prednost, pojasnila je Ivana Pajić iz Regionalne razvojne agencija Bačka i dodala da procedure, odnosno proces odobravanja sredstava, traje duže u odnosu na procedure za sredstva iz nacionalnih programa.
Pojedina udruženja poljoprivrednih proizvođača se pripremaju da apliciraju za sredstva IPARD fonda.
„Većina poljoprivrednika ne može bez pomoći stručnih lica da napiše biznis plan, ali ćemo se edukovati i angažovati one koji pišu projekte kako bismo bili spremni za konkurse“, rekao je Goran Puača, ispred Udruženja „Futoški kupus“.
Evropska komisija je zvanično 20. januara usvojila IPA program do 2020. godine i tim činom Srbiji stavila na raspolaganje 175 milona evra.
Prvi konkursi za podnošenje predloga projekata koji će biti finansirani iz IPARD programa biće raspisani kada se završi faza usklađivanja sa evropskim sistemom upravljanja i kontrole u domenu poljoprivrede.