U Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine u ponedeljak će početi sa pripremama za interventni otkup svinja – tovljenika.
Ova intervencija je podstaknuta zahtevom poljoprivrednika iz Mačve i Srema, koje zastupa Unija poljoprivrednih proizvođača, čiji članovi u svojim oborima trenutno imaju više od 20.000 komada svinja spremnih za tržište.
U državnoj administraciji nisu danas mogli da za „AgroServis” kažu koji model otkupa će biti primenjen u saradnji sa klaničarima. Prilikom otkupa za Državne robne rezerve, koji je tehnički sprovela Unija poljoprivrednika, sa agrarnog budžeta isplaćeni su tovljenici negde oko 12.000 komada. Taj novac je mimo zakona o budžetu skinut sa pozicije koja je bila namenjena za isplatu premija za tov i nije nadoknađen iz budžetskih rezervi, pa je isplata prema gazdinstvima za ovu vrstu podsticaja u zakašnjenju.
Prema sazananjima „AgroServisa”, za otkup tovljenika, čija cena je oko 120-140 dinara, moguća su dva modela – robna razmena za kukuruz sa lagera Državnih robnih rezervi ili da klaničari prihvate otkupnu cenu od 170-180 din/kg žive vage, s kojom bi farmeri u ovom času bili poslovno „pokriveni”. Nije realno očekivati da se u ovom času kada država poljoprivrednicima, prema Zakonu o podsticajima, duguje najmanje 12 milijardi dinara iz državne kase odvoje pare za pomenuti otkup.
Prema izveštajima koji stižu iz Mačve i Srema, nezadovoljstvo poljoprivrednika je veliko zbog ponašanja klaničara koji uvoze nedeljno oko 4.000 tovljenika, kao i ogromne količine škart mesa, koje vešto ubacuju u preradu. Farmeri će zbog toga, kako smo saznali, zahtevati obustavu uvoza tovljenika do 1. marta iduće godine ili uvođenje carinske nadoknade – prelevmana u iznosu od 40 din/kg žive vage za uvezene tovljenike.
Iako su dobrim delom obavljene pripreme za proteste farmera, kojima bi se pridružili i nezadovoljni ratari zbog neisplaćenih podsticaja, do toga neće doći u naredna tri dana, a jedan od razloga za to je i produžena setva pšenice.
Izvor: agroservis.rs