Izveštaj Infotim logistike – Lepo vreme koje je poslužilo tokom nedelje iza nas doprinelo je da se žetva kukuruza odvija ubrzanim tokom.
Privodi se kraju i žetva suncokreta i soje. Kako žetva odmiče sve je jasnija slika o prinosima koji se razlikuju od polja do polja. Ali, i pored svega procene su da se mogu očekivati prinosi od oko 6miliona tona.
Ne može a da se ne primeti da i pored manjih prinosa kukuruza u celoj Evropi, nedostaje tražnja od strane kupaca na međunarodnom tržištu. Jedan od razloga za to je, verovatno, i izuzetno jeftina stočna pšenica koja je na ukrajinskom tržištu jeftinija od kukuruza za oko 5e .
Domaće tržište u protekloj nedelji je i dalje pod pritiskom ponude kukuruza. Silosi su puni, a još je aktuelan problem sa vodostajem Dunava.
Cene po kojima se kukuruz trgovao su manje u odnosu na predhodnu nedelju. Zabeležena su trgovanja u rasponu cena od 16,5-16,72 (uračunat PDV).
Na tržištu pšenice nema nekih bitnijih promena. Kupci su uglavnom mlinovi. Ponuda hlebnog zrna se nije popravila u odnosu na prethodni period, što ima uticaj na
formiranje cene, tj. u ovom slučaju da kažemo da hlebno zrno ima stabilnost u trgovanju, pa se istim trgovalo po ceni od 20,02-20,13 (sa uračunatim porezom).
Sve dok mesečni izvoz pšenice i brašna bude iznad 100.000 tona ovakav scenario je održiv, ali ukoliko mesečni izvoz padne ispod 100.000 tona to će se odmah osetiti na strani ponude. U svakom slučaju, visoka carinska zaštita od 18 % omogućava rast cene pšenice na domaćem tržištu iznad cena u okruženju, što smo kao pojavu imali i u prethodnim godinama.
Evropsko tržište, sa druge strane, trpi pad cene pšenice. Na pad cene je uticala delom čikaška berza, jačanje evra, a delom i pad izvozne tražnje.
Žetva suncokreta je na samom kraju. Količine koje se nude na domaćem tržištu su više negoskromne, pa govoriti o formiranim cenama na domaćem tržištu nije realno. Proizvođači sanestrpljenjem očekuju konačnu cenu od strane uljara, a prema dostupnim podacima mađarskipoljoprivredni proizvođači za kilogram suncokreta dobijaju od 39 do 40,70 din/kg u zavisnostiod kvaliteta i pariteta prodaje. Cena bugarskog suncokreta u ponudi u lukama imala je uzlazni trend, odnosno na nedeljnom nivou skočila je sa 390 $/t na 435-440 $/t FOB Crno more.
Primetno je da cena soje trpi stagnaciju. Tako da ponuda soje koja se kretala od 40-41 din/kg+PDV, nije naišla na odgovor trgovaca. Zabeležena trgovanja na osnovu izveštaja sa terena su da se soja najviše plaćala 39,9din/kg+PDV.