Osvrt na nedelju iza nas, period od 28.9. do 2.10.2015. – Berzansko trgovanje u nedelji koja je ostala iza nas karakteriše mali obim prometovane robe.
Kiša koja je pala kratko je odložila berbu kukuruza.
Za razliku od prošle nedelje kada je kukuruz dostigao minimalnu cenu u trgovanju od najviše 15 din/kg (uračunat PDV), cena kukuruza u nedelji za nama ima blagi oporavak, pa se istim trgovalo po ceni od 16,8-16,9 din/kg (uračunat PDV). Nepobitna činjenica je da su prinosi kukuruza znatno manji u odnosu na prošlu godinu i teško da će uspeti nadomestiti, takozvane, prelazne zalihe o kojima se govori.
Neuobičajeno suvo leto, prema podacima sa terena, uzrokovalo je da je trenutni rod kukuruza u Ukrajini na visini od 23 do 25 mil. tona, što je čak za 15 % manje od trenutnih prognoza američkog Ministarstva poljoprivrede, što bi ujedno značilo rod kukuruza za 20 % manji u odnosu na prethodnu godinu.
Što se tiče tržišta hlebnim zrnom, nisu zabeležena neka značajnija dešavanja. I dalje su kupci samo mlinovi i izvoznici u zemlje okruženja. Za pšenicu boljeg kvaliteta u izvozu se postizala cena do 156 €/t, što je za 15-17 €/t niža cena od mađarske pšenice A2 kvaliteta, što najbolje pokazuje koliko gubimo što ne skladištimo i ne trgujemo pšenicom po kvalitetnim grupama. Da podsetimo da je o uvođenju uredbe o kategorizacije pšenice bilo reči još s početka godine, ali očigledno je da se po tom pitanju nije ništa značajno dogodilo.
Zabeležena trgovanja pšenicom imala su raspon od 19,8-20,13 din/kg (uračunat PDV), u zavisnosti opet od kvaliteta i pariteta. Kako nezvanično saznajemo, na osnovu izveštaja sa terena, sojom zrno se trgovalo po ceni od 43,7 din/kg+PDV.
Protekla nedelja beleži i pad cene suncokretove sačme na 24 din/kg+PDV od strane Victoria Groupe.
U nedelji za nama odgajivači svinja su se suočili sa problemom pada cena tovnih svinja i problemom gde naći tržište za prodaju svoje robe. Veća ponuda tovnih svinja nego što su tržišne potrebe za svinjskim mesom uzrokovala je i pad otkupne cene u klanicama. Cena od 160 din/kg+pdv se mogla dobiti samo u slučaju odloženog plaćanja.
Da napomenemo da ističe rok za podnošenje zahteva za podsticaje u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji za 2015. godine. Zahtev sa potrebnom dokumentacijom se podnosi na adresu: Ministarstvo poljoprivrede, Uprava za agrarna plaćanja, Bulevar kralja Aleksandra 84, 11050 Beograd.
Podsticaji u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji obuhvataju investicije u primarnu biljnu proizvodnju i primarnu stočarsku proizvodnju. Utvrđuju se u procentualnom iznosu od vrednosti realizovane investicije, umanjene za iznos sredstava na ime poreza na dodatu vrednost, i to 40 %, odnosno 55 % za područja sa otežanim uslovima rada.
Izveštaj Infotim logistike