Pred žetvu hlebnog zrna u krugovima poljoprivrednika priča se o stanju useva, proizvodnoj godini, agrotehničkim merama, a najčešće o ceni i isplativosti proizvodnje pšenice.
Beležimo komentare proizvođača koji proizvodnju organizuju na terenu srednjeg Banata.
Pitali smo ratare kako sada, pred žetvu, izgleda pšenica na njihovim njivama, da li su imali problema sa rđom i koju cenu zrna očekuju.
Vladimir Adamov, Botoš
„Imam pšenicu na oko 25 hektara i ne izgleda loše. Što se tiče rđe prskao sam na vreme, kvalitetnim preparatima. Žetvu domaćih sorti, kao što su Simonida i Zvezdana, počeću za desetak dana, a stranih za dvadesetak. Neću prodavati odmah, jer najavljuju nisku cenu. Smatram da bi cena od 20 do 22 dinara za kilogram bila zadovoljavajuća, jer smo ove godine u proizvodnju dosta uložili.“
Janko Labat, Aradac
„Kosiću pšenicu sa oko 100 hektara. Izgleda vrlo lepo. Radio sam tretmane i insekticidima i fungicidima. Nisam imao problem sa rđom, jer sam zaštitu radio u dva navrata. Očekujem da će prinos biti oko 6 tona po hektaru. Što se tiče prodaje u žetvi, moraću da prodam onoliko koliko treba, kako bih se razdužio. A, cena? To niko ne zna. Ne bi trebala da bude niža od 20 dinara za kilogram.“
Dragan Stevanov, Radojevo
„Pšenicu imam na 12 hektara i „šarena“ je. Ima i dobrih i lošijih. Rđa se pojavila posle drugog tretmana, a posle 1. maja intenzivnije. Zrno je dobro, ali je još meko. Ne očekujem naročiti prinos. I za cenu isto važi. Nekada je lepše videti lepu pšenicu, pa i ako cena nije najbolja, ali ti je milo oko srca. A sada, ako i cena bude loša… Deo roda ću prodati, a ostalo na lager. Cena od 20 dinara bi bila solidna.“
Vojin Trkulja, agronom i direktor PP „Branko Gleđa“ u Banatskom Višnjićevu
„Imamo pšenicu na 90 hektara. Zavisno od roka setve i sorte usevi različito izgledaju. Mislim da je ove godine, zbog bolesti, otporna sorta odlučujuća za prinos. Biće ovo jedna prosečna godina sa prinosom od 5 do 5,5 tona po hektaru. Što se tiče cene, to niko ne zna. Cena ozimog ječma, čija je žetva u toku, je 16,5 dinara za kilogram, što je izuzetno malo. Najavljeno je da će i cena pšenice biti do 17 dinara za kilogram. Plaši nas takva cena, iskreno rečeno. Ulaganja u pšenicu nisu mala: tri đubrenja, prihrana preko lista, dva tretiranja protiv biljnih bolesti. Ako bude niska cena, pitanje je ko će se baviti ovom proizvodnjom.“
Dalibor Paskulov, Botoš
„Žetvu pet sorti ću obaviti na 30 hektara. Pšenica dobro izgleda. Onu koju sam kasnije posejao, ustvari skoro sam promašio rok za setvu, nisam morao toliko puta da tretiram, manje su je napadale bolesti. Ne očekujem manji rod od 5 tona po hektaru. Udruženje „Banatski paori“, čiji sam član, je izradilo kalkulaciju po kojoj je proizvođačka cena pšenice 21 dinar i 4 pare. Mislim da do te cene nećemo doći pre septembra. Sada će paori, dok se razdužuju, dobiti 17 ili 18 dinara za kilogram. Naterani smo da ulazimo u sivu zonu i da naš proizvod prodajemo na njivi. Tu je utovaraju u šlepere, a registracije su različite…“
Da podsetimo, direktor Produktne berze, Žarko Galetin, izjavio je da bi, prema gruboj projekciji, cena pšenice u žetvi mogla da bude između 17,5 i 18 dinara za kilogram.
Otkupna cena pšenice ovogodišnjeg roda bi, prema kalkulacijama Zadružnog saveza Vojvodine, trebala biti 20 dinara i 71 para za kilogram – bez akumulacije, odnosno 22 dinara i 78 para sa 10 procenata zarade – na bazi prinosa od 4,5 tone po hektaru.