Претрага
Претрага

Nema dileme, biće dovoljno hlebnog zrna

Ozime strnine su ove proizvodne godine prošle dosta „komforno“, bez većih stresova, izjavio je profesor dr Srbislav Denčić na Danu polja strnih žita i zaštite...

zrela psenica
Galenika

Ozime strnine su ove proizvodne godine prošle dosta „komforno“, bez većih stresova, izjavio je profesor dr Srbislav Denčić na Danu polja strnih žita i zaštite bilja srednjeg Banata.

zrela psenica

On smatra da će na terenima gde nismo imali poplave, što se tiče prinosa pšenice, ovo biti solidna godina.

Prema prvim prognozama rod će, tamo gde ga voda nije „odnela“, biti nešto iznad proseka, a biće i roda preko osam i devet tona zrna po hektaru, smatra Denčić. Na određenom delu parcela rod će biti umanjen zbog pojave rđe, pa tamo gde tretmani nisu obavljeni na vreme ili nisu uopšte urađeni možemo očekivati smanjenje prinosa od 10 do 40% u odnosu na parcele koju su bile totalno zaštićene.

Denčić Srbislav 1

Pšenice će, i pored svih problema, sigurno biti dovoljno i sa prosečnim prinosom od oko 4 tone, što je višegodišnji prosek za Srbiju. Posejali smo 550.000 hektara, a poplavama je uništeno do 30.000 hektara. Koliko ćemo imati za izvoz zavisi od prinosa, ali pšenice će biti dovoljno“, potvrdio je Denčić.

Godina je specifična zbog pojave žute rđe. Ova bolest nije karakteristična za naše krajeve, jer se javlja u uslovima hladnije klime gde ima više padavina. U Engleskoj je aktuelna, rekao je Denčić i podsetio da mi imamo otpornu sortu, NS 40S.

Rđa se može pojaviti i naredne godine i mi ne smemo biti nespremni.

Bolest žuta rđa se mora zaustaviti odmah, ne sme se dozvoliti da se proširi. Izuzetno je agresivna. Bez tretiranja useva fungicidom brzo se raširi i uništi biljku. Neki proizvođači su poslušali savete fitopatologa i tretirali su biljke jednom ili više puta i tako zaustavili širenje bolesti. Bilo je i onih koji to nisu uradili jer je njihova pšenica bila zelena i izgledala je lepo, pa nisu hteli da je gaze. Međutim, kada je došlo do masovne zaraze, ona je požutela. Mi smo već u februaru znali da ima inokuluma i da će se bolest razviti, ali su neki proizvođači bili skeptični“, poručio je Denčić.

Žuta rđa je poslednji put registrovana na našim terenima 1996. godine, ali štetne posledice su bile značajno manje. 

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno