Претрага
Претрага

I dalje rastu cene, a soja 76,00 din/kg

U nedelji za nama na “Produktnoj berzi” zabeležen je rast cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda. Ukupan promet je iznosio 2.200 tona robe (-32,80%), dok je...

berza grafik na gore
Galenika

U nedelji za nama na “Produktnoj berzi” zabeležen je rast cena svih primarnih poljoprivrednih proizvoda. Ukupan promet je iznosio 2.200 tona robe (-32,80%), dok je finansijska vrednost iznosila 97.905.500,00 dinara (-29,15).

Rastu cene svih proizvoda

Tržište soje je najaktivnije. Kao i prethodni period, najveće interesovanje je bilo za kupovinom ove uljarice. Slaba ponuda usled odlaganja prodavaca u iščekivanju željenog cenovnog nivoa, dovela je do toga da ova uljarica zabeleži uzlazni trend od 2,85%. U zavisnosti od klauzule “gratis lager”, kupoprodajni ugovori su zaključeni u cenovnom rasponu od 75,50 do 76,00 din/kg bez PDV-a.

Uglavnom se trgovalo uz obračun kvaliteta. Prosečna cena trgovanja je iznosila 75,94 din/kg bez PDV-a (83,53 din/kg sa PDV-om), navodi u izveštaju Produktna berza.

Kukuruz 25, pšenica 27,50 din/kg

Protekle nedelje zabeležena je smanjena aktivnost robno-berzanskih učesnika za kupovinom kukuruza. I dalje je primetna slaba ponuda novog roda, a vremenski uslovi su odložili žetvu.

Trgovalo se kukuruzom sa vlagom do 16% na cenovnom nivou od 24,50 din/kg bez PDV-a. Berzanski ugovori za prošlogodišnji rod su zaključeni po jedinstvenoj ceni od 25,30 din/kg bez PDV-a (27,83 din/kg sa PDV-om), što ujedno predstavlja ovonedeljnu ponderisanu cenu.

Pšenica drugu nedelju beleži pozitivan cenovni trend. Intenzivnija ponuda ove žitarice i dalje izostaje. Berzanski ugovori na paritetu FCA su realizovani u veoma uskom cenovnom rasponu od 26,70 do 26,80 din/kg bez PDV-a, dok su na paritetu CPT zaključeni po ceni od 27,50 din/kg bez PDV-a.

Ponderisana cena je iznosila 26,72 din/kg bez PDV-a (29,39 sa PDV-om), što predstavlja rast od 1,21% u odnosu na prethodni upoređujući period.

Cena suncokreta dostigla 60 din/kg

Suncokret od početka žetve ima kontinuiran rast cene. Trgovanje na paritetu FCA se kretalo na nivou od 59,50 din/kg bez PDV-a (65,45 din/kg sa PDV-om), što je za 2,59% više u odnosu na prethodni upoređujući podatak. Osim na domaćem tržištu, ovakav trend je zabeležen u regionu i svetu.

Stočnim ječmom se trgovalo po ceni od 24,00 din/kg bez PDV-a (26,40 din/kg sa PDV- om).

Svetske berze

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica i kukuruz su poskupeli.

Cena kukuruza je blago snižena zbog rastućeg pritiska novog roda. Do sada je skinuto 18% novog roda. Iako izgleda da su prinosi kukuruza uglavnom zadovoljavajući, očekivalo se da zalihe budu manje u odnosu na prethodnu procenu USDA, međutim izveštaj je potvrdio veće količine.

Cene pšenice u Čikagu ponovo rastu. Prema izveštaju USDA, smanjene su procene proizvodnje za sve useve pšenice. Podaci potvrđuju prethodno najavljen pad od 10% u odnosu na prethodnu sezonu. Rast proizvodnje ozime pšenice, nije bio dovoljan da nadomesti pad proizvodnje jare pšenice.

Cena pšenice je 266,54 $/t, a kukuruza 211,25 $/t.

Soja i sojina sačma su pojeftinile. Cena soje je 461,51 $/t, a sojine sačme 326,20 $/t.

Kina nastavlja da kupuje američku soju. Žetva soje se nastavlja, a do sada je skinuto 18% u poređenju sa prosekom od 15%. Zalihe soje od 7 miliona tona na početku septembra, bile su iznenađenje u izveštaju USDA, jer su očekivane manje količine. Ove zalihe manje su za 50% u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Na berzi u Parizu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje, pšenica i kukuruz su poskupeli.

Cene na Euronekstu nastavile su rast u kontekstu kontinuirane međunarodne tražnje. Uprkos slabom kvalitetu roda u Francuskoj, Kina traži francusku pšenicu. Interes za kupovinu i dalje ostaje visok. Pored toga, glasine o novim izvoznim restrikcijama koje bi mogla Rusija da uvede, takođe prodržavaju cene.

Cena pšenice na ovoj berzi je 258,00 €/t (fjučers dec 21), a kukuruza 230,75 €/t (fjučers nov 21).

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno