Претрага
Претрага

Cena soje porasla i smanjena potražnja za mlinskom pšenicom

Cena soje cena do 39,54 din/kg bez PDV-a. Na novosadskoj „Produknoj berzi“ tokom čitavog januara zabeležen je nizak obim trgovanja, što se nastavilo i u...

Galenika

Cena soje cena do 39,54 din/kg bez PDV-a.

Na novosadskoj „Produknoj berzi“ tokom čitavog januara zabeležen je nizak obim trgovanja, što se nastavilo i u poslednjoj nedelji.

U fokusu trgovanja poslednje sedmice u mesecu je bila soja koju je pratio rast cena.

Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 175 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 7.612.000,00 dinara.

Nakon suzdržane ponude soje zrna tokom januara, krajem meseca došlo je do rasta cena.

Soja je trgovana po cenama od 39,50 do 39,60 din/kg bez PDV-a.

Ponderisna cena je iznosila 39,54 din/kg bez PDV-a (43,50 din/kg sa PDV-om) što predstavlja rast od 3,25% u odnosu na prethodnu upoređujuću cenu.

Kukuruz ove sedmice beleži odsustvo iz trgovanja.

Tražnja za žutim zrnom po cenama od 16,00 din/kg i ponuda po cenama od 16,10 do 16,40 din/kg bez PDV-a, nisu rezultirali zaključenjem berzanskih ugovora.

Povećana potražnja za stočnom pšenicom sa minimalnom hektolitrskom masom od 72, po cenama od 19,00 do 19,40 din/kg bez PDV-a nisu rezultirali zaključenim berzanskim ugovorima.

Takođe, upečatljiva je smanjena potražnja za mlinskom pšenicom.

Na inotržištima, na pad cene soje u Čikagu uticali su: odsustvo kineskih kupovina američke pšenice uprkos potpisanom sporazumu, početak žetve u Brazilu sa dobrim rezultatima.

Na pad cena ostalih roba, kao i soje, uticali su strahovi od usporavanja ekonomskog rasta kao posledice širenja koronavirusa.

Na „Produktnoj berzi“ ponuđena je i sojina sačma 44 % po ceni od 52,56 din/kg sa PDV-om i ječam rod 2019. godine po ceni od 18,15 din/kg sa PDV-om.

Svetske berze

U Čikagu u odnosu na podatak iz prethodne nedelje pšenica i kukuruz su pojeftinili. Kukuruz je 150 dolara po toni, a pšenica 205 dolara po toni.

Strahovanja od usporavanja svetske ekonomije zbog širenja koronavirusa uticala su na pad cena svih roba.

Odsustvo kineskih kupovina američke soje uprkos potpisanom sporazumu, uz početak žetve u Brazilu, uticali su na kretanje cene te robe, 322 dolara po toni.

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno