Претрага
Претрага

Cena pšenice na američkim berzama na petogodišnjem minimumu

Izveštaj sa Produktne berze za period od 2. do 6. marta 2015. godine – Izveštaj sa srpskog berzanskog tržišta počinjemo informacijom sa svetskog tržišta, s...

zrelo zrno
Galenika

Izveštaj sa Produktne berze za period od 2. do 6. marta 2015. godine – Izveštaj sa srpskog berzanskog tržišta počinjemo informacijom sa svetskog tržišta, s

zrelo zrno

obzirom na njen značaj i uticaj na dešavanja za naše tržište. Naime, cena pšenice na dve najveće američke robne berze u Čikagu i Miniapolisu je pala na petogodišnji minimum. Pad cena je signal i ponudi i tražnji da se povuku sa tržišta: prvima u očekivanju zaustavljanja padajućeg trenda, a drugima u očekivanju daljeg pada cene. Posledica ovakvih dešavanja na međunarodnim tržištima između ostalog su razlog još jednog izuzetno malog prometa u trgovanju na organizovanom berzanskom tržištu u Novom Sadu. Promet od 624 tone za 29,49% je manji u odnosu na prethodnu nedelju, dok je finansisjka vrednost prometa iznosila 13.215.730 dinara i za 43,85% je manja nego prethodne nedelje.

Cena pšenice u Srbiji, usled već pomenutih okolnosti na međunarodnom tržištu nikako da se izdefiniše na ravnotežnoj tački koja će zadovoljiti i prodavce i kupce. Ponude na novosadskoj berzi ima, pojavljuje se i tražnja, ali rasponi cena jedne u odnosu na drugu stranu su suviše veliki da bi se realizovala trgovina, tako da ovom robom protekle nedelje nije uopšte trgovano na “Produktnoj berzi”.

Kukuruz u toku nedelje je imao najpre blagi pad, pa potom rast. Berzansko trgovanje početkom nedelje je otvoreno cenom 15,10 din/kg bez PDV, ali je krajem nedelje registrovana cena od 15,40 din/kg. Prosečna cena trgovanja je iznosila 16,89 din/kg (15,35 bez PDV). Upoređujući prosečne cene trgovanja u nedelji za nama u odnosu na prethodnu nedelju, za kukuruz se može reći da cena stagnira jer je na potpuno istim vrednostima. Međutim, ako se uzme u obzir trend u toku same nedelje, evidentno je da je cena u blagom porastu.

Tržište soje se stabilizovalo na relativno niskom cenovnom nivou. Realizovana cena trgovanja od 45,10 din/kg (41,00 bez PDV), za 0,60% je veća nego prethodne nedelje. Koliko je soja izgubila na svojoj tržišnoj poziciji, najbolje govori podatak da je u odnosu na tačno pre godinu dana cena ove uljarice niža za čitavih 25%. Vrednovano u dolarskim vrednostima, cena je u realnom padu u odnosu na period od pre godinu pada za čitavih 47%.

Od ostalih roba trgovalo se još samo mineralnim đubrivom SAN i to po ceni od 39,27 din/kg.

Izvor: Produktna berza

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno