U našoj zemlji površine pod stočnom repom sve su manje, pa se ovo hranivo sve ređe koristi u ishrani domaćih životinja. Zato je sve više u obroku zastupljena šećerna repa, a naročito rezanci šećerne repe.
Tako se u ishrani krava muzara koriste koren i list šećerne repe, a znatno više kako kod krava muzara, tako i kod ostalih kategorija goveda, rezanci šećerne repe.
Rezanci šećerne repe: sveži, kiseli, suvi
Oni mogu da se koriste kao sveži, kiseli ili suvi. Sveži mogu da se koriste samo u kampanji prerade šećera. Kiseli i suvi mogu da se koriste tokom cele godine.
Kiseli su tipično voluminuzno hranivo sa 10-22 % SM u zavisnosti od toga da li je posle izdvajanja šećera izvršeno jednostruko ili dvostruko presovanje.
Suvi repini rezanci
Najznačajniji u ishrani goveda su suvi repini rezanci. Oni su tipično ugljenohidratno koncentrovano hranivo i koriste se jednako uspešno kako u ishrani muznih krava, tako i u ishrani junadi u tovu. Suvi repini rezanci mogu da se koriste kao satavni deo smeše koncentrata ili posebno hranivo.
Treba znati da je to dijetetsko hranivo i da ima uticaj na bolje iskorišćavanje hranljivih materija iz silaže i sena. Suvi rezanci upijaju značajne količine vode i jako bubre, tako da u uslovima uzimanja vode po volji potrebno je davati ih do 4 kg dnevno po grlu. Ako se daju veće količine potrebno ih je kvasiti.
Veća količina rezanaca zahteva dodavanje Ca i P.
Pored toga povećan procenat rezanaca u obroku može da dovede do deficita celuloze i masti. Najzad povećan udeo rezanaca u obroku za krave muzare dovodi do promene izgleda, ukusa i mirisa mleka. Ono poprima miris koji podseća na miris ribe, a boja dobija sivu nijansu.
Tovnim grlima može se davati nešto veća količina suvih rezanaca, ali i tu ne bi trebalo dati više od 5 kg po grlu dnevno, a kravama već pomenutih 4 kg na dan po grlu.
Goran Joksić
psss.rs