Претрага
Претрага

Mašinska muža krava

Mašinska muža se zasniva na principu izvlačenja mleka iz mlečnih kanala uz pomoć vakuma uz ritmičko smenjivanje normalnog pritiska i podpritiska između gumenog i metalnog...

Galenika

Mašinska muža se zasniva na principu izvlačenja mleka iz mlečnih kanala uz pomoć vakuma uz ritmičko smenjivanje normalnog pritiska i podpritiska između

muza krava

gumenog i metalnog dela muzne čaše. Sam proces muže sastoji se iz dve faze i to: 

1. Pripremna faza

2. Aktivna faza

 Priprema krava za mužu je veoma značajna faza, jer kod dobro pripremljenih krava za mužu obezbeđuje se efikasno spuštanje mleka, potpuno pražnjenje vimena, muža je brža a vreme izmuzivanja kraće. Pripremna faza obuhvata pranje, masažu tj. stimulaciju vimena u cilju prenošenja implusa do kore velikog mozga, lučenja oksitocina i stimulacije spuštanje mleka.

Prvi deo aktivne faze muže naziva se glavna muža, koja započinje stavljanjem uključenog muznog aparata na sise. U ovoj fazi maksimalni protok mleka iz vimena u muzalicu iznosi 3-4 litra u minuti. Dužina trajanja ove faze muže je 2-4 ili 6 minuta i uslovljena je mlečnošću i trvdoćom krava na mužu. Na brzinu muže pored mlečnosti utiče i starost krava kao i period laktacije u kome se grlo nalazi. Mlađe krave se brže i lakše muzu, takođe se brže muzu krave u početnom delu laktacije nego na kraju laktacije.

Slepa muža predstavlja završni deo glavne muže i karakteriše se time da je u ovoj fazi protok mleka manji od 200 g u minuti. Muzač mora strogo mora voditi računa da slepa muža ne potraje duže jer postoji opasnost od oštećenja vimena i sisa a ponekad i do izvlačenja i pojave krvi u mleku.

Danas postoje aparati za mužu koji poseduju specijalne dodatke koji u momentu smanjenja protoka ispod 200 g u minuti smanjuju broj pulsacija ili smanjuju podpritisak u muznim čašama što obezbeđuje lakšu i sigurniju mužu. Takođe ima takvih rešenja koji u kritičnom momentu (ispod 200 g u minuti) automatski isključuje rad muzne jedinice.

Domuzivanje ili naknadna muža predstavlja završnu fazu muže. Što muža više odmiče to se koncentracija oksitocina u krvi smanjuje a samim tim i pritisak u alveolama slabi. Brzinu proticanja mleka još više usporava veća koncentracija masti, jer se mast lepi na tkivo kanala ka putu do mlečne zlezde. U ovoj fazi mužač posebnom tehnikom rada sa aparatom uz blagu masažu vimena teži da izmuze poslednje količine mleka.

Autor: Igor Petrović, savetodavac za stočarstvo

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno