Ovim zakonom uređuje se ugovor o finansiranju poljoprivredne proizvodnje i registrovanje ovih ugovora, zaloga na budućim poljoprivrednim proizvodima kojom
se obezbeđuje naplata potraživanja po ugovoru o finansiranju poljoprivredne proizvodnje, registrovanje i pravno dejstvo ove zaloge, zakonsko založno pravo na poljoprivrednim proizvodima zalogodavca, vansudsko namirenje iz zaloge na budućim poljoprivrednim proizvodima, kao i druga pitanja od značaja za finansiranje i obezbeđenje finansiranja poljoprivredne proizvodnje.
Zakon ima za cilj da se uspostavi sistem finansiranja, koji će omogućiti poljoprivrednicima da na lakši, povoljniji i bezbedniji način dođu do novca.
Radi se o kratkoročnim sredstvima, a poljoprivrednici će moći da finansiraju svoju proizvodnju, koristeći budući rod kao zalog za dobijanje sredstava. Poljoprivrednik će osim stavljanja kuće i zemljišta pod hipoteku kako bi dobio kredit, moći za otplatu da garantuje i budućim rodom.
Zakonom o predžetvenom finansiranju, poljoprivredni proizvođači će moći da koriste useve kao bankarsku garanciju za novac koji će dobiti pre žetve. Kreditori će moći da budu komercijalne banke i prerađivači, a poljoprivredni proizvođači će kredit, u dogovoru sa poveriocima, vraćati u novcu ili robi.
Ugovorom o zalozi uređuju se prava i obaveze zalogodavaca i založnog poverioca, a sadrži elemente propisane zakonom kojim se uređuje založno pravo na pokretnim stvarima upisanim u registar.U Agenciji za privredne registre je u toku priprema posebnog softvera, gde će biti registri ugovora između poljoprivrednika i zajmodavca.
Zakon o finansiranju i obezbeđenju finansiranja poljoprivredne proizvodnje stupa na snagu od 01. juna 2015. godine.
Pripremio: Zoran Beljić
psss.rs