Podrivanje i razrivanje su operacije osnovne obrade zemljišta. Efekti rada su slični, jer se ovim operacijama zemljište seče, sitni i drobi, ali se ne prevrće.
Osnovna obrada je duboka obrada zemljišta kojom se zahvata sloj zemljišta u kome se razvija najveća masa korenovog sistema biljaka. Cilj je stvaranje rastresitog, biološki zrelog, što je moguće dubljeg sloja.
Razlika između podrivanja i razrivanja je u tome što podrivanje podrazumeva dublju obradu, najčešće 60-100 cm. Osnovna obrada na dubini 20-50 cm je razrivanje.
Prednosti podrivanja i razrivanja
Prednosti ove dve operacije u odnosu na oranje su:
- razbijanje plužnog đona i na taj način poboljšavanje vodno-vazdušnog režima zemljišta,
- rastresanje i provetravanje zemljišta,
- bolja poravnatost,
- nema razora i naora (ne mora se deliti parcela na zagone),
- pogodne za suva zemljišta.
Osim toga, ističe se manja potrošnja energije za rad u odnosu na oranje i to čak do 40 odsto. Razrivači i podrivači su jeftiniji od plugova, pogodni su za agregatiranje oruđima za dopunsku obradu, a i održavanje je jednostavno.
Nedostaci su što prilikom rada slabije uništavaju korove i oni ostaju na površini.

Kada podrivati ili razrivati?
Ove dve operacije ne treba raditi kada je zemljište prevlaženo kako bi se izbeglo lepljenje zemlje za noževe. U tom slučaju neće biti ni drobljenja ni rastresanja, što jeste cilj upotrebe ovog oruđa. Najbolje vreme za rad je jesen.
Pročitaj još:
- Seme korovskih biljaka - Vitalnost semena kod nekih korova i do 70 godina
- Zašto je važna operacija podrivanja, kada se obavlja, na kojoj dubini i kojim oruđem?
- Žetva suncokreta i analiza zdravstvenog stanja tokom proizvodne 2023. godine na terenu srednjeg…
- U susret setvi uljane repice - LG Absolut visoko prinosni hibrid uljane repice
- Preduslovi uspešne proizvodnje uljane repice - 9 saveta agronoma
Čizel plugovi su razrivači koji imaju dvostrane klinove (motičice) koje se u odnosu na držače nalaze pod uglom od 50 stepeni. Motičice su raspoređene na rastojanje od 30 cm u dva reda po šahovskom rasporedu. Nosači motičica mogu biti čvrsti, koji se u toku rada ne pomeraju, ili elastični koji se pomeraju u smeru kretanja ili bočno u odnosu na pravac kretanja. Oblik motičica može biti strelast, krilat, ravan, gletast ili u obliku pačije noge.
Odnos dubine rada i razmaka klinova
Od razmaka motičica i dubine rada zavisi stepen obrađenosti zemljišta.
Ako je razmak motičica jednak dubini rada, tada će na dubini obrađenog profila ostati deo zemljišta u vidu trougla koji nije obrađen. Ako postoji i drugi red noževa, onda se ovaj trougao razbija. Sloj neobrađenog zemljišta u vidu trapeza javlja se ukoliko je razmak motičica veći od dubine rada. Oruđa za podrivanje i razrivanje konstruišu se tako da je razmak između motičica jednak dubini rada. Kod razrivača one su raspoređene u šahovskom rasporedu.
Dubina rada se određuje kopanjem profila kako bi se utvrdila pozicija plužnog đona i zbijenost zemljišta. Odluka o dubini rada zavisi i od zahteva biljaka koje ćemo uzgajati.
Šta je krtična drenaža?
Jedan od načina da se popravi vodno-vazdušni režim teških zemljišta je krtična drenaža. Na motičicu podrivača se dodaje radno telo u vidu valjka, lopte (đuleta). Zadatak je da iza njega ostane kanal, koji služi za prikupljanje viška vode na ovim zemljištima i njihovu drenažu. Krtična drenaža se mora ponavljati svakih nekoliko godina.
Poslednjih godina poljoprivrednici se opredeljuju za podrivanje. I pored prednosti koje su navedene, jedan broj stručnjaka smatra da podrivač ne može zameniti plug. Oranje je, smatraju, obavezna mera obrade zemljišta. Drugi smatraju da se može i izostaviti. Ono u čemu se i jedni i drugi slažu je da način na koji će se uraditi osnovna obrada treba odrediti na osnovu tipa zemljišta i useva koji će biti posejan ili posađen na paceli.
Prilikom kupovine podrivača treba voditi računa o potrebama svog gazdinstva, tipu zemlje koji se obrađuje, ratarskim kulturama koje planiramo sejati i traktorima koje već imamo. Pogrešna procena može dovesti do toga da težina podrivača ne odgovara traktoru ili da ima neodgovarajuće motičice za tip zemlje koji obrađujemo.