Tržište primarnih poljoprivrednih proizvoda je i dalje dosta mirno.
Niske cene, odnosno odsustvo značajnijih skokova su naveli proizvođače, odnosno prodavce da čekaju bolju cenu.
Blaži skok je registrovan na tržištu kukuruza, pa je ova ratarska kultura, kao i prethodne nedelje, bila jedina prisutna u berzanskom trgovanju. Ukupno je preko novosadske „Produktne berze“ prometovano 400 tona robe, finansijske vrednosti 6.314.000,00 din, što je pad prometa u odnosu na prethodnu nedelju, saopštila je Produktna berza.
Merkantilni kukuruz i dalje figurira u berzanskom prometu. Prosečna cena kukuruza je ove nedelje iznosila 14,20 din/kg bez PDV-a (15,62 din/kg sa PDV-om), što je za 1,43 % viša cena u odnosu na upoređujući podatak iz prethodne nedelje. Realizovana su i dva ugovora sa klauzolom spremnosti robe za isporuku 01. novembra. Pariteti su bili različiti, ali su oba ugovora realizovana po identičnim cenama od 14,50 din/kg bez PDV-a (15,95 din/kg sa PDV-om).
Tržište pšenice i soje i dalje pasivno
Poslednja registrovana cena na berzi iznosi 15,00 din bez poreza, a sve ponude koje su se javljale ove nedelje su bile oko ove cene. Paritet i kvalitet su jedini faktori koji su uticali da te ponude budu na nešto nižem ili višem nivou.
Kao i pšenica, soja je takođe odsustvovala sa berzanskog trgovanja. Međutim, ponuda je povećala svoje kotacije, a da li će te cene naći kupce videćemo već sledeće nedelje, navodi u svom nedeljnom izveštaju Produktna berza.
Cene na svetskim berzama
Cene poljoprivrednih proizvoda u protekloj nedelji na vodećim robnim berzama su i rasle i padale.
- U Čikagu, u odnosu na prošlu nedelju, pšenica je poskupela za 0,24 %, a kukuruz za 0,46 %.
- U Čikagu, u odnosu na prošlu nedelju, soja je poskupela za 2,01 %.
- U Budimpešti je cena pšenice pala za 0,51 %, dok je cena kukuruza porasla za 0,55 %.
- U Parizu je cena pšenice porasla za 0,78 %, a cena kukuruza je porasla za 0,32 %.