Proizvodnja mladog krompira uz korišćenje zdravog bezvirusnog sadnog materijala i poštovanje plodoreda.
Na području RC Šabac, usevi ranih sorti krompira koji se gaje u zaštićenom prostoru, nalaze se u različitim fazama razvoja u zavisnosti od vremena setve: tri i više listova na glavnoj stabljici do 30% biljaka zatvara redove (BBCH 13-33).
Vizuelnim pregledom useva mladog krompira na lokalitetima Vukošić, Zablaće, Cerovac i Lojanice uočena su oštećenja na nadzemnim delovima biljke koja su nastala kao posledica niskih temperatura u predhodnom periodu. Na pojedinim mestima je došlo i do potpunog izmrzavanja tek poniklih biljaka, pa je usledila ponovna setva.
Nadzemna lisna masa može da podnese temperature od -1 °C do -1,5 °C u kratkom vremenskom periodu, a temperture koje su niže od -2 °C u dužem vremenskom periodu mogu da izazovu oštećenja na biljkama.
Na automatskoj meteorološkoj stanici koja je postavljena na otvorenom prostoru i koja je najbliža pregledanim lokalitetima zabeležene su minimalne temperature od – 8 °C.
Proizvodnju mladog krompira treba bazirati na preventivnim merama koje podrazumevaju korišćenje zdravog bezvirusnog sadnog materijala i poštovanje plodoreda.
Pošto je proizvodnja mladog krompira profitabilna, veoma je važno izaći na tržište što ranije. Zato se sa setvom u zaštićenom prostoru kreće u trećoj dekadi januara. Na temperaturama od 7 °C do 10 °C, nicanje traje oko 30 do 35 dana.
Tada treba sprovesti i prvo zagrtanje, kao i sledeće kada su biljke od 5 cm do 10 cm visine. Kod proizvodnje ranog krompira redovna agrotehnička mera je i navodnjavanje. Biljke u vreme nicanja imaju male zahteve za vodom, ali u vreme formiranja nadzemne mase zalivne norme se kreću od 30 mm do 40 mm.
U cilju zaštite poniklih biljaka od mrazeva koriste se agrotekstilne folije za prekrivanje useva.
Hemijske mere zaštite kod proizvodnje mladog krompira se ne preporučuju.
Izvor: PIS