Претрага
Претрага

Kako zaštiti zimsku salatu u zaštićenom prostoru

Proizvodnji i zaštiti salate u plasteniku potrebno je posvetiti posebnu pažnju primenom preventivnih mera. Zaštita zimske salate u plastenicima Salata ima skromne zahteve prema temperaturi...

salata
Galenika

Proizvodnji i zaštiti salate u plasteniku potrebno je posvetiti posebnu pažnju primenom preventivnih mera.

Zaštita zimske salate u plastenicima     

Salata ima skromne zahteve prema temperaturi i svetlosti pa se kod nas gaji tokom zime bez grejanja. 

Vremenski uslovi u januaru, naglo otopljavanje (temperatura između -5 i +5 0C) stvaraće povoljne uslove za truleži glavice salate. Ovoj pojavi će naročito biti podložni usevi koji su u fazi rozete i na početku zavijanja u glavicu.    

Značaj preventivnih mera  

Posebno obratiti pažnju na preventivne mere kao izuzetno značajne. Tu podrazumevamo provetravanje i umereno zalivanje. Navodnjavati  svakih 15-20 dana sa 25-30 lit/m2 vode vodeći računa kada se očekuje više vezanih sunčanih dana i sa što višim temperaturama. Cilj svih ovih mera je da lisna masa bude što kraće vreme vlažna.    

Fungicidi se preporučuju u objektima gde je i ranijih godina bilo problema sa truleži glavica, odnosno gde je loše provetravanje plastenika. Pri primeni pesticida voditi računa o karenci.      

Plesan i trulež salate

Siva plesan (Botrytis cinereaparazitira salatu u svim stadijumima razvoja od setve do berbe, a nakon toga i pri transportu i u skladištu. Prvi simptom zaraze je tamna, vodenasta zona u osnovi struka ili lista. Napadnuti delovi biljaka brzo trule i gube tržišnu vrednost. 

Siva trulež (Botrytis cinerea) Foto: www.pisvojvodina.com
Siva trulež (Botrytis cinerea) Foto: www.pisvojvodina.com

Regulisanje temperature i vlažnosti vazduha i zemljišta u plasteniku predstavlja osnovnu meru zaštite. Kada su prohladni i oblačni dani smanjiti zalivanje i obavezno provetravati. Obolele biljke odstranjivati da ne bi došlo do širenja zaraze.      

Bela trulež (Sclerotinia sclerotiorumje česta u zaštićenom prostoru i tamo gde se ne poštuje plodored (gde se sadi više puta godišnje). Zaraza nastaje u zoni korenovog vrata gde se kasnije javlja meka trulež. Biljka truli u zoni korenovog vrata, zbog toga  gubi turgor i biljka se lako odvaja od korena. Na delu glavice koji je okrenut prema zemlji  često se uočava micelija gljive u vidu belih komada vate. Zaštita od ovog patogena ogleda se u uklanjanju zaraženih biljaka iz plastenika i sprovesti dezinfekciju zaraženog dela.       

Hemijska zaštita salate

Kada govorimo o hemijskoj zaštiti koristimo pesticide koji preventivno sprečavaju gore navedene bolesti i štetne insekate.

Protiv sive i bele truleži koriste se Switch 62,5 WG, Ronilan-FL, Sumilx 50-FL i dr.

Od insekticida u suzbijanju lisnih vaši, tripsa, grinja, mogu se upotrebiti Actara25-WG, Chess, Karate Zeon i sl.   

Pokrivanje biljaka sa agrotekstilom je preporučljivo samo ako je salata u fazi glavičenja i kada se očekuju noćne temperature oko ili ispod -5 0C. Preko dana (kada su temperature u plusu) i ovakav usev je potrebno otkriti.     

Ljiljana Vojinović dipl. inž. zaštite bilja 

psss.rs  

Podeli sa prijateljima:

Preporučeno