Rast cena junadi u narednih sedam dana.
Cena junadi je od 24. decembra krenula na više, dostigla je 2,05 evra/kg žive mere i očekuje se u narednih sedam dana povećanje i stabilizacija na 2,00-2,20 evra/kg, sa izdatim dokumentima od strane kupaca za ostvarivanje premije – saopštili su u Udruženju „Agroprofit”.
Kako prenosi agroservis.rs, veću cenu ostvarili su tovljači junadi u okolini Sombora, a za prasad na području opštine Vrbas, dok je nova cena jagnjadi ostvarena u južnom Banatu.
Prema vestima iz regiona, prodajna cena prasadi povećala se sa 110 din/kg na 180 din/kg (ocekuje se 300 din/kg) i jagnjadi sa 200 din/kg na 230-250 din/kg.
Iz Udruženja „Agroprofit” i dalje sugerišu da tovljači junadi ne prodaju svoju stoku po bagatelnim cenama, jer se u narednih sedam dana očekuje veća potražnja nego do sada, piše agroservis.
Ovaj rast cena pojavio se u pravom trenutku, jer su farmeri izgubili strpljenje.
Prognozu na povećanje otkupne cene junadi vezujemo za dolazak velikih otkupljivača iz okruženja i praktično junad će se utovarati u Srbiji i poslednjeg radnog dana u ovoj godini – smatraju u Udruženju „Agroprofit”, uz napomenu da je već u junu moguća veća tražnja naše junadi, kao i stabilnija cena, pogotovo ako se poveća izvoz u Kinu.
Pročitaj još:
- Izmenjeni rokovi za podnošenje zahteva za podsticaje. Zahteve podneti do 22.9.
- Cene poljoprivrenih proizvoda u julu smanjene su u odnosu na 2022. za 33,5%
- Vlada Srbije usvojila izmene više uredbi iz oblasti poljoprivrede
- Ministarstvo poljoprivrede: Srbiji nije zabranjen izvoz voća u EU
- Podneti zahtev za subvencionisani zaštitni ram za traktor do 30.9.2023.
Udruženje je uputilo kupce na 48 gazdinstava koji se bave tovom junadi.
Međutim, među njima je najviše vlasnika holštajn rase, ali i nekoliko izuzetno tovnih rasa, kao što su šarole i angus, prosečne težine oko 750 kg. Cena ove junadi je 2,20 evra/kg bez PDV.