Prvi prolećni pregled pčelinjih društava
- Prisustvo matice
- Površina zaleženog saća
- Broj „ulica“ zaposednutih pčelama
- Procena stanja zaliha meda i polena i
- Kontrola prisustva bolesti i parazita.
Ukoliko smo u jesen pri spremanju košnica uradili posao kvalitetno i kako treba, ne treba mnogo brinuti oko daljeg napretka društva.
Dobro izimljena društva koja su zdrava i sa dosta hrane veoma lako prelaze iz stanja hibernacije u intenzivan razvoj potreban da bi se društva postepeno spremila za glavne paše – bagrem, lipu, livadu…
Matice (ukoliko su obeležene) su veoma lako vidljive, što zbog obojenosti i veličine, ali i zbog načina kretanja i težnje da se zadržava na centralnim ramovima. Ocena kvaliteta rada matice u tom periodu se vrši samo na osnovu njene sposobnosti da zaleže veliku površinu ramova i ako je to zadovoljavajuće prelazi se na pregled popunjenosti ulica.
Ako imamo 5-6 dobro popunjenih ulica u LR i 4-5 kod DB košnica smatramo da imamo sasvim solidna društva.
Uporedo sa tim pregledamo i količine meda i polena.
Svaka košnica koja ima manje od 6-8 kg meda smatra se da joj je potrebna dodatna hrana u vidu šećerno-medne pogače ili šećernog sirupa.
Kontrola prisustva bolesti vrši se pregledanjem legla (prisustvo krečnog legla, nozeme, kuge) i pregledanjem broja mrtvih pčela na podnjači. Ukoliko je taj broj neuobičajeno veliki potrebno je uzeti nekoliko pčela i poslati na analizu u nadležnu veterinarsku ustanovu. Ostale pčele i nečistoće sa podnjače potrebno je zakopati u zemlju ili spaliti kako zdrave pčele ne bi došle u kontakt sa njima.
Prolećni razvoj pčelinjih društava
U ovom periodu (druga polovina marta) dani su sve duži i topliji. Pčele se bude iz stanja hibernacije i sve su aktivnije što se posmatranjem može uočiti.
Najmlađe pčele su na poslovima nege i ishrane mladih larvi novog legla.
Pregledom ramova mogu se uočiti znatne površine saća pod leglom, što govori o sposobnosti matice da zadrži produktivnost.
Ukoliko to nije slučaj znači da imamo problem sa maticama i moramo ih zameniti čim se oplode prve matice.
To je vreme i kada priroda daje sve veće količine polena, ali i po neku kap nektara jer cvetaju vrba, maslačak, mrtva kopriva, leska, dren….
Ukoliko uočimo nedostatak hrane u košnicama najbolje je dodati okvire sa medom koje smo ostavili od prošle godine.
Za odgajanje jednog rama legla potrebno je otprilike jedan ram meda.Nedostatak hrane dovodi do toga da matica slabije leže što je u ovom periodu jako štetno, s obzirom na to da nam što hitnije trebaju nove mlade pčele koje će zameniti one koje su prezimile.
Ako nemamo pomenute ramove sa leglom treba dodati šećerno-medne pogače, jer su bolje od šećernog sirupa za čiju preradu i invertovanje bi ionako opterećene zimske pčele trošile dosta energije i životni vek bi im se dodatno skratio.
Prihrana sirupom može da startuje onda kada imamo dovoljno mladih pčela koje bi preradu tog sirupa preuzele na sebe.
Takođe, prihrana sa razblaženim medom nije dobra zbog mirisa meda u pčelinjaku, a obzirom da nema veće paše, može doći do pojave grabeži.
Posmatranjem rada pčela na letnoj daščici može se sa velikom sigurnošću steći slika stanja u košnici i odgovoriti na mnoga pitanja: ima li bolesti i u kom obimu, ima li dovoljno hrane, da li je matica počela da leže… te da li je potrebna neka intervencija pčelara.