Negovana petunija pruža uživanje u bojama i mirisu.
Petunija je omiljena letnja cvetnica. Raznobojni cvetovi ove biljke ukrašavaju prozore i balkone, ali i bašte. Rado je koristimo i za ukrašavanje trgova i ulica.
Postoji mnogo varijeteta u porodici petunija: s jednostrukim ili dvostrukim cvetovima, kovrčave, prugaste, jednobojne, dvobojne, a neke i mirišu. Neke vrste su tropske cvetnice, a hibridi u kojima mi uživamo su jednogodišnje biljke.
Petunije najbolje uspevaju na istočnim i zapadnim pozicijama. Ovo cveće voli sunčana mesta, ali preterana osunčanost može izazvati svenulost.
Treba ih saditi u grupama da izgledaju efektnije i prikažu se u punoj lepoti.
Petunije treba redovno zalivati, ali umereno. Preterano zalivanje izaziva smanjenje cvetanja. Dobro je zalivati ih vodom koja je odstojala, a još bolje kišnicom.
Da bi izgledala bujno sa mnogo cvetova i cvetala celo leto potrebno je da je prihranjujemo tečnim đubrivom sa povećanim procentom kalijuma i fosfora.
Važna mera nege petunija je uklanjanje uvelih cvetova. Na taj način podstičemo stvaranje novih pupoljaka. Takođe, ukoliko želimo da pospešimo razgranatost i bujnost, poželjno je da zalomimo vrh biljke.
Ljubitelji ovog cveća, najčešće, kupuju rasad koji sade na željeno mesto.
Ukliko želite da sejete seme petunija treba da znate da je ono vrlo sitno. Seje se u supstrat ili usitnjenu zemlju u januaru. Treba obezbediti da temperatura tla do pojave klice bude oko 24 ºC, a vlažnost vazduha 100 %. Biljke za pikiranje razviće se za oko pet sedmica. Presađivanje u saksije prečnika 6 cm treba obaviti kada se formira najmanje jedan par pravih listova. Rasad treba preventivno tretirati preparatima na bazi bakra i prihranjivati. Voditi računa da saksijice ne budu preblizu jer će se biljke izdužiti. Cvetovi će se pojaviti za oko šest sedmica.
I od tada do jeseni, ukoliko im poklonimo dovoljno pažnje, ulepšavaće našu okolinu.