Osiguranje u poljoprivredi predstavlja posebnu vrstu imovinskog osiguranja koja se primenjuje na poljoprivredne proizvođače u cilju sprečavanja gubitka
prihoda od delatnosti u poljoprivredi. Osiguranje u poljoprivredi nije ograničeno na useve i plodove, već se odnosi i na stoku, domaće i divlje životinje, a može se primenjivati i na staklenike, u šumarstvu i kod uzgoja akvakultura.
Neće se baš meni desiti, neće grad na naš teren, valjda neće da se izlije reka, neće biti požara,… i još mnogo drugih razloga zbog kojih naši poljoprivredni proizvođači ne vrše osiguranje useva, plodova, stoke.
U zemljama EU osiguranje useva, plodova i životinja je Zakonska regulativa, dok je kod nas ostavljeno da se poljoprivredni proizvođači sami odluče da li da ili ne osiguraju svoje useve.
Pravilnikom o uslovima, načinu i obrascu zahteva za ostvarivanje prava na regres za premiju osiguranja useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja, bliže su definisani uslovi za regres za premiju. Pravo na korišćenje regresa ima nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji pored uslova propisanih Zakonom kojim se uredjuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju, ispunjava i uslov da je osigurao useve i plodove od rizika umanjenja prinosa, rasadnike i mlade višegodišnje zasade pre stupanja na rod od rizika koji su propisani uslovima osiguravajućih društava i životinje od rizika koji su propisani uslovima osiguravajućih društava.
Pravo na regres ostvaruje se tako što se zahtev za ostvarivanje prava na regres podnosi Ministarstvu finansija, Upravi za trezor jedanput godišnje za osigurane kulture, odnosno životinje u dva primerka od 15. juna do 31. oktobra tekuće godine.
Uz zahtev se podnosi overena kopija polise osiguranja izdate od strane društva za osiguranje kod koga je podnosilac zahteva osiguran u periodu od 1. novembra prethodne do 31. oktobra tekuće godine, kao i potvrdu o izvršenom plaćanju ukupne premije osiguranja.
Pripremio: Dragan K. Kolčić, dipl. inž. agroekonomije
psss.rs