Претрага
Претрага

Korisnici sredstava IPARD fondova

IPARD predstavlja petu komponentu pretpristupnih sredstava i namenjena su ruralnom razvoju Srbije. Republici Srbiji biće dostupna sredstva do polovine 2015. godine u iznosu od 175...

ipard fond
Galenika

IPARD predstavlja petu komponentu pretpristupnih sredstava i namenjena su ruralnom razvoju Srbije. Republici Srbiji biće dostupna sredstva do polovine 2015. godine u

ipard fond

iznosu od 175 miliona evra i mogu se koristiti sve do kraja 2020. godine. Ova sredstva su posebno značajna za poljoprivrednu proizvodnju u Srbiji.

Potencijalni korisnici ovih sredstava mogu ih koristiti pre svega za uspostavljanje institucionalnih struktura i njihovom svojevrsnom treningu, ali su mnogo strožija pravila kojih moraju da se pridržavaju.   

Iz tih razloga je neophodno pripremiti sve preduslove za intezivno korišćenje IPARD fonda, uključujući i povećanje dostupnosti novca poljoprivrednom sektoru.

IPARD sredstva su namenjena pre svega za :  

– unapređenje tržišne efikasnosti, konkurentnosti i uvođenje standarda EU,

– razvoj ruralne ekonomije kao i diversifikacija ekonomskih aktivnosti na selu.      

Poljoprivredni proizvođači moraju da vode računa da obezbede pun iznos sredstava za realizaciju čitave investicije. Takođe i lokalne samouprave i država treba da odigraju značajnu ulogu, tj. da omoguće proizvođaču da obezbedi najpovoljnije kredite kroz razvojne banke. 

Kad su sredstva obezbeđena poljoprivredni proizvođač konkuriše sa kompletnom dokumentacijom da bi ušao u proces odobravanja kredita. Veoma je važno napomenuti da proizvođač nikako ne sme da započne sa investicijom ukoliko projekat nije odobren. Po odobrenju projekta korisnik može započeti sa investicijom čiji je minimalni rok trajanja pet godina.    

To bi značilo da proizvođač u tom vremenskom periodu mora da održi investiciju, tj. ne može da je otuđi, a sa druge strane mora da dostigne standarde Evropske unije jer bi u suprotnom morao da vrati sredstva. Refundacija sredstava se kreće u intervalu od 55% do 60% vrednosti investicije uz podnošenje svih računa i dokaza o uplati sredstava čime dokazuje obavljenu transakciju.   

Tokom realizacije projekta postoji višestruka kontrola. Prva kontrola je „nulta kontrola“ i obavlja se u fazi odobravanja projekta. Druga kontrola se obavlja pre isplate sredstava i čiji je cilj da se proveri da li je investicija obavljena u skadu sa projektom. I na kraju poslednja kontrola se obavlja posle realizovane investicije i isplaćenih sredstava korisniku. To ex post kontrola koja ima za cilj utvrđivanje da li je investicija održana i da li su dostignuti standardi EU na kraju investicije.                         

Autor: Dragana Jelić, master menadžer

psss.rs

Podeli sa prijateljima:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporučeno