U gajenju lekovitog bilja jedan od najvažnijih zadataka predstavlja izbor parcele
u zavisnosti od specifičnosti biljke koja se gaji. Potrebno je poznavati zahteve pojedinih lekovitih biljaka prema mehaničkom sastavu zemljišta, pH vrednosti, humusu i drugim hranivima (azotu, fosforu, kalijumu).
Ukoliko je lakši mehanički sastav zemljišta opredeljivati se za biljne vrste koje se gaje radi korena, jer se u toku vegetacije koren brže razvija i na kraju vegetacije lakše vadi, pa samim tim ne ostaje puno zemlje na korenu, lakše se čisti i pere što smanjuje troškove proizvodnje a samim tim povećava kvalitet proizvoda za prodaju.
Prilikom izbora parcele potrebno je odraditi agrohemijsku analizu zemljišta čime se određuje pH vrednost zemljišta i sadržaj potrebnih hraniva za rast i razvoj samih biljaka.
Za gajenje lekovitog bilja najbolja su zemljišta slabo kisele do neutralne reakcije (pH 5,5-7,0). pH vrednost preko 7,0 otežava ishranu gvožđem i nekim mikroelementima što dovodi do pojave hloroze na listovima osetljivih vrsta lekovitog bilja. S druge strane, u veoma kiselim zemljištima značajno se povećava pristupačnost većine mikroelemenata i teških metala, pa može doći do njihove povećane akumulacije i pojave potencijalno štetnog sadržaja u biljnom materijalu. I sami zahtevi lekovitih biljaka prema pH vrednosti su različiti.
Zemljište ne sme da bude izloženo potencijalno štetnim materijama, a neophodno je da bude na bezbednoj udaljenosti od mogućih izvora aerozagađenja. Industrijska zagađenja treba da budu svedena na minimum. Neka zemljišta mogu i prirodno da sadrže povećane količine pristupačnih mikroelemenata i teških metala, što može da utiče na njihovu pojačanu akumulaciju u biljkama i tako znatno umanji kvalitet proizvedenih biljnih sirovina.
Parcele za gajenje lekovitog bilja treba da budu zaštićene od susednih parcela pre svega zbog primene pesticida na njima. Može se postaviti zaštitni pojas u širini od 5-10 m, ako se na njemu nalazi fizička prepreka u visini najmanje 1,5 m, čime se sprečava kontaminacija hemijskim sredstvima i drugim nedozvoljenim materijama.
U proizvodnji lekovitog bilja bi bilo potrebno za svaku parcelu voditi evidenciju koja sadrži podatke o plodnosti zemljišta i agrotehničkim merama u prethodnim godinama, s posebnim osvrtom na količine i vrstu primenjenih hemijskih sredstava kod predkultura kao i o sprovedenim melioracionim merama i evidenciju o svim agrotehničkim merama koje se primenjuju tokom godine kako bi se lakše pratila proizvodnja i izbegle moguće greške u samoj proizvodnji.
Milica Popadić, dipl. inž. ratarstva i povrtarstva
psss.rs